ABC układania płytek ceramicznych na podłogach i ścianach w łazience

ABC układania płytek ceramicznych na podłogach i ścianach w łazience

ABC układania płytek ceramicznych na podłogach i ścianach w łazience

przez 22 stycznia 2015

Płytki ceramiczne to z pewnością bardzo uniwersalne rozwiązanie w przypadku łazienki. Posadzka i ściany pokryte płytkami posiadają nie tylko walory praktyczne, ale także estetyczne. Aby jednak w pełni cieszyć się idealnym wyglądem płytek, potrzebny jest ich prawidłowy montaż. W tym celu warto poznać kilka zasad, którymi należy się kierować podczas układania płytek

Gruntowanie podłoża

W pierwszej kolejności należy zadbać o podłoże, na którym będziemy układać płytki. Powinno być ono przede wszystkim równe, odpowiednio wysezonowane i suche. Brak prawidłowo przygotowanego podłoża może zniszczyć cały efekt naszej ciężkiej pracy.

Odpowiednia izolacja

Miejsca, które będą narażone na zalewanie wodą powinny zostać odpowiednio zabezpieczone pod tym kątem. W jaki sposób? Idealną ochronę uzyskamy stosując specjalną taśmę a także tzw. mankiety uszczelniające. Na powierzchnię płytek nanosi się specjalną folię w płynie. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby cała powierzchnia została pokryta w miarę dokładnie. Warstwa izolacyjna naniesiona na płytki powinna mieć przynajmniej 1 mm grubości.

Przyklejanie płytek

Zanim zaczniemy układać kafelki do łazienki warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad ich układem. Sposób ułożenia płytek powinniśmy zaplanować w taki sposób, aby uniknąć konieczności tzw. „docinki”. Takie zabiegi mogą niestety popsuć efekt końcowy. Przed rozpoczęciem układania płytek należy wetrzeć w daną powierzchnię cienką warstwę kleju. Jest to forma gruntowania, która poprawi przyczepność zaprawy klejącej. Dopiero później rozprowadzamy właściwą zaprawę. Podczas układania płytek należy je „wmasowywać” w podłoże. Po ułożeniu należy sprawdzić czy wszystkie płytki zachowują poziom względem pozostałych.

Fugowanie i spoinowanie

Warto zadbać, aby spoiny miały jak najmniejszą nasiąkliwość. Szczególnie dotyczy to pomieszczeń mokrych, takich jak łazienka. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam utrzymać czystość. Ponadto mała nasiąkliwość będzie zapobiegać pojawianiu się pleśni.

Ostatni etap prac przy układaniu płytek to wypełnienie tzw. „pracujących” szczelin specjalnym uszczelniaczem silikonowym. W mokrych pomieszczeniach warto zastosować uszczelniacze zawierające 100% silikonu.

Zanim zaczniemy układać płytki warto zastanowić się, czy nie powierzyć tego zadania fachowcowi. O wiele lepiej zdać się na wiedzę i umiejętności fachowca niż próbować samemu z marnym efektem.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<