Czy zmywarka jest sprzętem podstawowym w kuchni?

Czy zmywarka jest sprzętem podstawowym w kuchni?

Czy zmywarka jest sprzętem podstawowym w kuchni?

przez 19 lipca 2015

Czy zmywarka jest podstawowym wyposażeniem kuchni? Co z kwestią oszczędzania wody i pieniędzy? Co zrobić, kiedy sprzęt się zepsuje?

Zmywarka – kryterium wyboru

Nowoczesne zmywarki to nie tylko oszczędność wody, czasu i pieniędzy. Co bierzemy pod uwagę przy kupnie zmywarki?

 1. Klasa energetyczna – wskazuje na wydajność maszyny

Klasy zmywarek wskazują na tańszą eksploatację i większą oszczędność. Najlepiej wybierać te z oznaczeniem A+++. W porównaniu do kategorii D to oszczędność w granicach 50-70% – oznacza to mniej zużytej wody i energii.

Oznaczenie znajdziesz na opakowaniu i zmywarce.

Jeśli masz dużą rodzinę i często gotujesz to zmywarka wbrew pozorom pozwoli Ci zaoszczędzić.

 1. Rozmiar i wielkość

Dwa najczęstsze wymiary to 45 i 60 cm – wybór konkretnego typu zależy od miejsca, którym dysponujesz oraz ilością brudnych naczyń. Zmywarka o parametrze 45 mieści 8-10 kompletów naczyń, a 60 cm 12-13 kompletów.

1 komplet naczyń to: głęboki talerz, talerz, kubek i sztućce.

Pamiętaj też, że oprócz naczyń w kuchni wykorzystujesz garnki, patelnie i różnego rodzaju formy, co będzie zajmować więcej miejsca.

 1. Programy i dodatkowe funkcje

Najpopularniejsze programy dostępne w zmywarkach to:

 • Zmywanie wstępne i namaczanie
 • Tryb normalny
 • Tryb oszczędny
 • Tryb ekologiczny
 • Tryb ekspresowy
 • Tryb automatyczny
 • Tryb mycia szkła

Pozwala to na dobranie konkretnego trybu do naczyń, które chcemy umyć.

 1. Zabudowa czy wolnostojąca

Zmywarki do zabudowy ładnie wkomponujemy w meble kuchenne, ale poza tym nie różnią się one parametrami od zmywarki wolnostojące.

 1. Panel kontrolny

Obecnie bardzo często montowane są elektroniczne panele pokazujące informacje o działającym programie i czasie do końca pracy. Dostępne są także modele z manualnym sterownikiem. Panel jest widoczny lub ukryty, co jest bardzo praktyczne w przypadku małych dzieci w domu.

Czego nie wkładamy do zmywarki?

Z pewnością nie używamy zmywarki w przypadku naczyń z materiałów termoplastycznych, drewnianych czy aluminiowych.

Ręcznie myjemy żeliwne patelnie, zdobione zestawy obiadowe, miedziane garnki, pojemniki i kubki termiczne i przedmioty z mosiądzu.

Naprawa czy kupno nowej zmywarki

Jak każdy sprzęt elektroniczny także zmywarka czasami się psuje. Co zrobić w takim przypadku? Najlepiej wezwać eksperta, który oceni sytuacje i znajdzie rozwiązanie. Najczęściej pojawia się problem z zakamienieniem, zapchaniem się wiatraczków lub uszkodzeniem konkretnego podzespołu. Zmywarka to sprzęt elektryczny, więc najpierw powinien zobaczyć go specjalista.

Źródłem problemu może się okazać niewłaściwe podłączenie zmywarki do odpływu, używanie niezgodnie z instrukcją lub długotrwała eksploatacja. Warto też sprawdzić szczelność uszczelek, zwłaszcza tych przy drzwiczkach jeśli pojawiły się wycieki.

Sytuacją, gdy konieczne wezwanie jest osoby znającej się na naprawie sprzętu elektrycznego jest nagrzewanie się pompy myjącej, ale brak dalszej pracy.

Zmywarka to dobra inwestycja w przypadku rodzin z dziećmi lub osób, które po prostu nie lubią zmywać i chcą zaoszczędzić czas, pieniądze i przyczynić się do ochrony środowiska.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<