Dywan, panele, a może coś nietypowego. Co najlepiej sprawdzi się w salonie?

Dywan, panele, a może coś nietypowego. Co najlepiej sprawdzi się w salonie?

Dywan, panele, a może coś nietypowego. Co najlepiej sprawdzi się w salonie?

przez 1 grudnia 2015

W salonie spędzamy najwięcej wolnego czasu – oglądamy telewizję, czytamy i spotykamy się ze znajomymi. Jaką wybrać podłogę, aby podkreślić wnętrze i jednocześnie zadbać o kwestię funkcjonalności?

Najpopularniejsze materiały wykorzystywane w salonie:

– drewno i panele

– wykładziny i dywany

Drewno w salonie           

Do wyboru mamy tutaj dość dużo opcji – prawdziwe drewno, parkiet, panele drewniane lub ich tańszy odpowiednik panele laminowane. Oprócz tego należy również podjąć decyzję w kwestii wyboru gatunku drewna – deski przygotowane z krajowych czy egzotycznych drzew. Pamiętaj, aby unikać sosny. Jest to niezwykle miękkie drewno, na którym bardzo łatwo pojawiają się wszelkie odgniecenia i uszkodzenia. A dodatkowo ma tendencje do ciemnienia, także po kilku latach użytkowania będzie wyglądać na bardzo zniszczoną.

Następnym krokiem jest dobór koloru podłogi. Najczęściej o wyborze decyduje pozostała część wnętrza – kolor ścian, mebli i wielkość pomieszczenia. Warto też pamiętać o podobnej kolorystyce pomiędzy podłogą a drzwiami do salonu.

drewniana-podłoga

Panele drewniane i laminowane

Bardzo proste i szybkie w montażu. Wyróżnia się panele drewniane i laminowane. Trzeba jednak pamiętać, że są one podatne na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na panele laminowane do salonu powinniśmy wybierać panele o mocnym rdzeniu oraz dużej odporności na ścieranie. Mimo wszystko w salonie spędzamy dużą ilość czasu, więc podłoga powinna sprostać tym oczekiwaniom.

Rzadziej spotykany ręcznie układany parkiet wymaga zaangażowania i umiejętności podczas montażu, a następnie trzeba przeznaczyć czas na jego odpowiednie przygotowanie oraz pielęgnację. Powstały oczywiście nowsze odpowiedniki, które do montażu przygotowywane są już na etapie produkcji.

panele-laminowane

Wykładziny dywanowe w salonie

Wciąż popularnym rozwiązaniem jest również wykładzina dywanowa. Jest to sposób na ciepłą i miłą w dotyku podłogę. Obecnie mamy duży asortyment wykładzin – z długim i krótkim włosem, z różnych rodzajów tkanin, jednobarwnych i z naniesionym wzorem. W salonie najlepiej sprawdzą się wykładziny z krótkim włosem, o splocie pętelkowym lub welurowym.

wykładziny

Łączenie różnych stylów

Fajny sposób na zaaranżowanie salonu to łączenie dwóch różnych materiałów, np. drewna, paneli lub parkietu z małym dywanem. Jeśli nasz salon utrzymywany jest w jasnych barwach taki dodatek może go ożywić lub dopełnić.

Najważniejszy elementem jest pamiętanie o tym, że salon jest pomieszczeniem, gdzie często przebywa jednocześnie dużo osób, więc podłoga przede wszystkim powinna być wytrzymała.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<