Jak łączyć kolory we wnętrzach by tworzyły one harmonijną całość? Na jakie kolory stawiać, by nadać wnętrzom tajemniczego charakteru? A może szukasz sposobu na uprzytulnienie swoich czterech kątów? Zobacz, jak łączyć kolory, by aranżacyjne starania przyniosły zamierzony efekt. Poznaj z nami psychologię kolorów!
Neutralność zawsze w cenie
Biele, czerń i szarości sprawdzą się w zestawieniu ze wszystkimi barwami. Można je łączyć na zasadzie kontrastu lub harmonijnego uzupełniania. Przykładowo biel świetnie współgra z beżami, które nadają wnętrzu łagodnej relaksacji. Z kolei w zestawieniu z głębszymi kolorami w odcieniach granatu – pomieszczenie zyskuje nieco na tajemniczości.
Biały – czy to kolor dla ciebie?
W naszej kulturze biel odbierana jest jako symbol czystości, który poprzez optyczne otwieranie przestrzeni daje poczucie wolności i swobody. Może wydawać się nieco surowa, dlatego dobrze jest przełamywać ją naturalnymi elementami, np. w postaci drewna. Połączenie bieli z drewnianą posadzką jest świetną bazą do wprowadzenia w mieszkaniu stylu skandynawskiego. Z kolei złote dodatki nadadzą naszym czterem kątom wyszukanego charakteru. Stawiając na biel na ścianach, można pokusić się również o bardziej wyraziste meble i dodatki, które będą przykuwać wzrok. Mogą to być m.in.: czarne ramki na zdjęcia, dębowe meble i czerwone fotele. Biel i beże również sprawdzą się w pomieszczeniach ludzi ceniących sobie minimalistyczność – zabudowane meble połączone z niewielką liczbą dodatków o szklanych i ostrych liniach nadadzą wnętrzu uporządkowanego charakteru.
Ognista czerwień na każdą okazję
Czerwień sprawdza się w większych wnętrzach, w których zależy nam na inspirującej atmosferze pełnej żywotności. Polecamy jednak nie nadużywać tej barwy, gdyż może ona stać się przytłaczająca dla domowników. Najlepiej wyznaczyć jedną lub dwie ściany do pomalowania w kolorze czerwonym lub postawić na finezyjny wzór, który sprawi, że ściana będzie zdobić wnętrze.
Żółty nie tylko dla optymistów
Z kolei kolor żółty delikatnie pobudza, wprawia w radosny i optymistyczny nastrój. Jest to kolor, który sprawdzi się w gabinecie lub pokoju ucznia, gdyż stymuluje on pracę mózgu, co przekłada się na efektywność nauki. Żółcie rozświetlają ciemne pomieszczenia, dlatego można również je stosować np. w słabo oświetlonym korytarzu. W zależności od odcienia może zajmować różne powierzchnie – pastelowy żółty może pokryć wszystkie ściany, intensywna nuta z kolei powinna być dodatkiem, a nie dominującym kolorem.
W tej chwili brak komentarzy
...Brak komentarzy
Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.