Jak kolory ścian wpływają na samopoczucie?

Jak kolory ścian wpływają na samopoczucie?

Jak kolory ścian wpływają na samopoczucie?

przez 31 stycznia 2018

Jak łączyć kolory we wnętrzach by tworzyły one harmonijną całość? Na jakie kolory stawiać, by nadać wnętrzom tajemniczego charakteru? A może szukasz sposobu na uprzytulnienie swoich czterech kątów? Zobacz, jak łączyć kolory, by aranżacyjne starania przyniosły zamierzony efekt. Poznaj z nami psychologię kolorów!

Neutralność zawsze w cenie

Biele, czerń i szarości sprawdzą się w zestawieniu ze wszystkimi barwami. Można je łączyć na zasadzie kontrastu lub harmonijnego uzupełniania. Przykładowo biel świetnie współgra z beżami, które nadają wnętrzu łagodnej relaksacji. Z kolei w zestawieniu z głębszymi kolorami w odcieniach granatu – pomieszczenie zyskuje nieco na tajemniczości.

Biały – czy to kolor dla ciebie?

W naszej kulturze biel odbierana jest jako symbol czystości, który poprzez optyczne otwieranie przestrzeni daje poczucie wolności i swobody. Może wydawać się nieco surowa, dlatego dobrze jest przełamywać ją naturalnymi elementami, np. w postaci drewna. Połączenie bieli z drewnianą posadzką jest świetną bazą do wprowadzenia w mieszkaniu stylu skandynawskiego. Z kolei złote dodatki nadadzą naszym czterem kątom wyszukanego charakteru. Stawiając na biel na ścianach, można pokusić się również o bardziej wyraziste meble i dodatki, które będą przykuwać wzrok. Mogą to być m.in.: czarne ramki na zdjęcia, dębowe meble i czerwone fotele. Biel i beże również sprawdzą się w pomieszczeniach ludzi ceniących sobie minimalistyczność – zabudowane meble połączone z niewielką liczbą dodatków o szklanych i ostrych liniach nadadzą wnętrzu uporządkowanego charakteru.

Ognista czerwień na każdą okazję

Czerwień sprawdza się w większych wnętrzach, w których zależy nam na inspirującej atmosferze pełnej żywotności. Polecamy jednak nie nadużywać tej barwy, gdyż może ona stać się przytłaczająca dla domowników. Najlepiej wyznaczyć jedną lub dwie ściany do pomalowania w kolorze czerwonym lub postawić na finezyjny wzór, który sprawi, że ściana będzie zdobić wnętrze.

Żółty nie tylko dla optymistów

Z kolei kolor żółty delikatnie pobudza, wprawia w radosny i optymistyczny nastrój. Jest to kolor, który sprawdzi się w gabinecie lub pokoju ucznia, gdyż stymuluje on pracę mózgu, co przekłada się na efektywność nauki. Żółcie rozświetlają ciemne pomieszczenia, dlatego można również je stosować np. w słabo oświetlonym korytarzu. W zależności od odcienia może zajmować różne powierzchnie – pastelowy żółty może pokryć wszystkie ściany, intensywna nuta z kolei powinna być dodatkiem, a nie dominującym kolorem.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<