Jak łączyć kolory ścian i dodatków w mieszkaniu?

Jak łączyć kolory ścian i dodatków w mieszkaniu?

Jak łączyć kolory ścian i dodatków w mieszkaniu?

przez 22 maja 2017

Wybór kolorystyki pomieszczeń potrafi przysporzyć sporą ilość dylematów i problemów organizacyjnych. Ostatecznie często decydujemy się na najbardziej lubiane przez nas barwy, które jednak niekoniecznie bywają dobrze dobranym duetem w aranżacji pomieszczeń. Przed przystąpieniem do działania warto sporządzić plan, a niezbędna do tego będzie podstawowa wiedza na temat łączenia kolorów.

Sprawdzone rozwiązanie w kompozycji

Na samym początku musimy odpowiedzieć sobie na dwa pytania, które pozwolą ustalić podstawowe oczekiwania wobec efektu końcowego. Czy pomieszczenie ma być w odcieniach jasnych czy ciemnych? Bardziej będą pasowały kolory ciepłe czy zimne? Wybór nie musi być jednoznaczny, ponieważ dobrze sprawdzą się także kontrasty lub barwy uniwersalne jak na przykład biel, która pasuje do wszystkie kombinacji barwnych i dekoracyjnych.

Samodzielnie wybierając zestaw kolorów do salonu, sypialni czy przedpokoju, bezpiecznie będzie zastosować rozwiązanie, które niemal wszędzie dobrze się prezentuje. Mianowicie, dobrać stonowane i spokojne tło decydując się na barwy ziemi, czyli wszelkie odcienie piaskowe, jasne brązy, beże oraz ciepłe kolory kremowe typu écru. A także tonacje w szarości i wspomnianej wcześniej bieli, które doskonale połączą się ze wszystkimi kolorami, nawet tymi intensywnymi. Na przykład, szare ściany świetnie skomponują się z kolorowymi donicami, zielonymi kwiatami, żółtymi poduszkami oraz plakatami ściennymi z przewagą bieli. Ważne jest, by nie przesadzić z ilością barw oraz zadbać o jasność i przytulność pomieszczenia.

Nowoczesny styl skandynawski - kolory ścian

Zasady łączenia barw

Najważniejsza jest harmonia, kolory muszą stanowić pewną całość, dlatego warto zastosować się do podstawowych zasad w aranżacji.

  • Zasada monochromatyczna – polega ona na zastosowaniu trzech barw tego samego koloru, lecz o różnym stopniu nasycenia. Ważne jest użycie kolorów o jednolitej temperaturze, czego efektem będzie estetyka i subtelność.
    biały, jasny szary, szary.
  • Zasada analogiczna – polega na połączeniu trzech kolorów, które następują bezpośrednio po sobie w kole barw. W ten sposób dobór odcieni wygląda naturalnie, a pomieszczenie staje się przyjemne dla oka.
    granat, fiolet i łagodny róż
  • Zasada komplementarna – polega na użyciu dwóch kolorów znajdujących się naprzeciwko siebie w palecie barw. Metoda ta opiera się na zastosowaniu tzw. barw dopełniających, które mimo, że są zupełnie różne, tworzą zgraną całość.
    czerwony – zielony, fioletowy – żółty czy czarny – biały

Paleta barw na ścianach

Kolorystyka dodatków w aranżacji

Wybór kolorów jeszcze nie rozwiązuje dylematu, ponieważ każdy jeden posiada całą skalę odcieni i tonacji. Ściany w mieszkaniu nie muszą przecież być intensywnie żółte czy niebieskie, wystarczy odpowiednio dobrać nasycenie koloru i trochę poeksperymentować. Oznacza to, że na jednej ścianie może być fototapeta z przewagą fioletowych akcentów, do tego donice i poduszki mocno granatowe, a uzupełnienie mogą stanowić drobne dodatki w kolorze stonowanego różu.

Dobrze prezentują się także kontrasty, które często stosowane są automatycznie, ponieważ przy ciemnych meblach przeważnie decydujemy się na białe lub bardzo jasne podłogi. Tak samo jest w przypadku dodatków i dekoracji. Na gładkiej, ciemnej ścianie warto powiesić delikatny obraz z minimalistycznym wzorem. Pamiętaj o przejrzystości pomieszczenia i ilości wpadającego światła do mieszkania. Nie wybieraj ciemnego brązu, gdy pokój jest małych rozmiarów, a przez okna wpada niewiele naturalnego światła.

1 komentarz

...
  1. goust
    #1 goust 16 kwietnia, 2018, 13:42

    Jaka to farba niebieska z pierwszego zdjecia?

    Reply this comment

<