Kupujemy wannę. Na co zwrócić uwagę?

Kupujemy wannę. Na co zwrócić uwagę?

Kupujemy wannę. Na co zwrócić uwagę?

przez 12 listopada 2014

Wanna czy kabina prysznicowa? Ten dylemat jest równie klasyczny, jak pytanie, co było najpierw – jajko czy kura? Szczęśliwcy, których łazienki pozwalają na umieszczenie w nich wanny, często kapitulują po kilku próbach znalezienia tej jedynej, wymarzonej, wygodnej, jednym słowem – idealnej. Wybór na rynku może przyprawiać o zawrót głowy. Jednak jest kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas szukania wanny marzeń.

Wielkość łazienki

Przestronna i duża łazienka to marzenie każdego z nas, w takim pomieszczeniu możemy spełnić swoje ambitne plany, co do dużej wanny, np. wnękowej, takiej o nietypowym kształcie. Możemy się też pokusić o zamontowanie wanny z hydromasażem lub wolnostojącej. To pozwoli poczuć się jak w luksusowym Spa.

Jednak, będąc właścicielem małej łazienki, nie musimy rezygnować z pełnych piany kąpieli i domowego Spa. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas krótka wanna o długości od 100-140cm oraz standardowej szerokości od 70-75cm. Tutaj możemy kaprysić, co do głębokości takiej wanny. Decydując się na głębszą, musimy uwzględnić pewne kłopoty z wychodzeniem z niej, jednak wybranie modelu z siedziskiem, bardzo ułatwi sprawę.

Są też łazienki bardzo małe, gdzie nawet krótka wanna może okazać się za duża. Połączenie wanny z brodzikiem może okazać się wybawieniem z tej sytuacji. Warto też zastanowić się nad wanną asymetryczną, trójkątną. Jej powierzchnia kąpielowa jest większa niż wanny standardowej, a i sam jej wygląd sprawia, że wszystko wygląda nowocześniej i przestronniej. Musimy tylko uwzględnić, że sama jej długość to 140cm, a szerokość zaczyna się od 75cm.

Materiał

Mimo, że najczęściej spotykanymi wannami są te wykonane z metalu lub akrylu, to istnieją jeszcze 2 inne ich rodzaje: żeliwne – bardzo rzadkie i bardzo drogie, to wanny zdecydowanie najbardziej wytrzymałe, kiedyś obecne w każdym domu, dziś zaliczane do wyposażenia retro; oraz wanny z akrylowanego ABSu (tańsze od wanien akrylowych).

Wanny metalowe, inaczej emaliowane, są trwałe i dość tanie. Niestety emalia, którą pokryte są wanny metalowe, szybko odpryskuje, co sprawia, że zaczynają wyglądać na stare i zaniedbane. Woda w takich wannach szybciej też stygnie, nie trzymają zbyt długo jej temperatury.

Z kolei wanny akrylowe lepiej i dłużej utrzymują stałą temperaturę wody, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się ciepłą kąpielą. Są, co za tym idzie, droższe, choć równie wytrzymałe, jak wymienione wyżej oraz lżejsze od metalowych. W takiej wannie możemy zainstalować hydromasaż.

Wybór wanien jest naprawdę ogromny, możemy nie tylko dokupić hydromasaż, ale także specjalne zagłówki czy nałokietniki, ułatwiające czytanie w trakcie kąpieli.

 

1 komentarz

...
  1. KASIA
    #1 KASIA 17 listopada, 2014, 14:33

    Osobiście polecam wanny stalowe emaliowane. Najlepszym moim zdaniem producentem jest niemiecka Firma Kaldewei. Dają 30 lat gwarancji. Są odporne na ścieranie oraz działanie detergentów. Sama mam tą wannę od 10 lat- cały czas wygląda jak nowa. Wanny akrylowe niestety szybciej się odbarwiają i matowieją.

    Reply this comment

<