Wybierając materiał do kuchni trzeba wziąć pod uwagę warunki, jakie w niej panują – częsty kontakt z wodą, tłuszczem i innymi zabrudzeniami. Mimo dużej ostrożności niestety nie uda nam się ochronić podłogi przed zachlapaniem. Jaka podłoga sprawdzi się w kuchni najlepiej?
Co bierzemy pod uwagę, wybierając podłogę?
Nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na elementach związanych z estetyką. Dobrze dobrana podłoga w kuchni musi być:
– funkcjonalna i łatwa w pielęgnacji
– łatwa w montażu
– niezbyt kosztowna
– uzupełniać wnętrze
Ostatni element jest niezwykle ważny, zwłaszcza jeśli mamy otwartą kuchnię łączącą się z jadalnią lub salonem. Wtedy najlepiej dobrać ją do koloru mebli lub ścian.
Jakie mamy materiały do wyboru?
- Płytki ceramiczne
- Drewno i panele podłogowe
- Wykładziny elastyczne i linoleum
- Kamień naturalny
Płytki ceramiczne
Podłoga w kuchni może być wykonana z płytek ceramicznych, drewna, paneli lub sztucznych tworzyw. Decydując się na płytki rozwiązujemy problem z czystością i zmniejszamy ryzyko jej zarysowania, ale trzeba pamiętać, że bez ogrzewania podłogi, rano będą czekać na nas zimne płytki.
Drewno i panele podłogowe
Drewno i panele podłogowe mogą ocieplić i optycznie powiększyć pomieszczenie, ale ich pielęgnacja jest już bardziej wymagająca, a plamy trudniej się usuwa. Największym problemem, gdy wybieramy drewno w kuchni jest narażanie materiału na kontakt z wodą. Drewnianą podłogę należy zabezpieczyć specjalnymi preparatami. Przy zlewie lub zmywarce warto pomyśleć nad wykorzystaniem mniej podatnego na uszkodzenia materiału.
Jaki gatunek drewna sprawdzi się najlepiej w kuchni?
Przede wszystkim drewno twarde i wytrzymałe – bambus lub dąb. Jeśli decydujemy sięna panele podłogowe należy wybierać modele AC3 i AC4. Oznaczenia te związane są z podatnością na ścieranie paneli. AC3 i AC4 mają podwyższoną odporność na uszkodzenia, więc powinny sprawdzić się w kuchni, jadalni lub salonie.
Wykładziny elastyczne
Najtańszym rozwiązaniem jest wykładzina z tworzywa sztucznego, ale jednocześnie jest to najmniej efektywne rozwiązanie. Dzięki niskiej cenie takiej podłogi możemy pozwolić sobie na częstsze wymiany, ale trzeba pamiętać, że taki materiał jest podatny na uszkodzenia mechaniczne – przecięcia, rozdarcia czy wysokie temperatury.
Kamień naturalny
Najbardziej zaskakującą propozycją jest jednak kamień naturalny. Wybierając taki materiał trzeba pamiętać o właściwościach konkretnego materiału. Granit jest odporny na zabrudzenia, trudno go uszkodzić i świetnie sprawdza się w systemie ogrzewania podłogowego. Z kolei marmur mimo pięknego wyglądu, charakteryzuje się wysoką nasiąkliwością i bez odpowiedniego przygotowania nie można go położyć w kuchni.
Najważniejsze to wybrać taką podłogę, która posłuży nam przez kilka lat i będzie ładnie prezentować się w kuchni.
2 komentarze
...podłoga raczej też zalezy od tego w jakiej koncepcji chcemy mieć kuchnię. Ja stawiałam na coś bardziej naturalnego,a le nie do końca rustykalne wnętrze, chciałam miec naturalną deskę, jasną, ale nie przekombinowaną, wybraliśmy z meżem ładne naturalne drewno, kuchnia ogólnie jets jedna, ale z ciemnymi akcentami.
uważam, ze podłoga drewniana dobrze się sprawdza w kuchni, znajoma ma i nie skarży się na nic, ja również to rozważam. Deska optycznie powiększa i ociepla wnetrze z tym sie zgadzam, ciekawe odcineie widziałam, deska wraca teraz coraz więcej osób sie na nia decyduje