Jakie lampy LED do łazienki?

Jakie lampy LED do łazienki?

Jakie lampy LED do łazienki?

przez 10 lutego 2016

Łazienka to pomieszczenie, w którym nie spędzamy tak dużo czasu, jak w salonie, ale warto zadbać o jej właściwe oświetlenie. Czy lampy LED to dobry wybór? Jakie diody LED wybrać?

Oświetlenie wykonane przy pomocy diod LED pełni głównie rolę dekoracyjną w łazience. Ponieważ diody mają ograniczone możliwości jeśli chodzi o emitowane światło warto rozmieścić je w strategicznych punktach łazienki. W łazience najczęściej przygotujemy się do wyjścia – panowie zajmują się goleniem, a panie wykonują makijaż – warto robić to przy dobrym oświetleniu. Dzisiejszy artykuł pomoże Ci zamontować nie tylko przyjemną dla oka dekorację, ale przede wszystkim funkcjonalny element łazienki.

Od czego zaczynamy?

  1. Ustalenia miejsca, w którym zamontujemy lampy LED.
  2. Wyboru temperatury barwowej diod.

Diody LED dostępne są w barwie białej: ciepłej, neutralnej i zimnej.

  1. Znalezienia wodoodpornych kloszy na żarówki LED.

Łazienka dzięki oświetleniu LED łatwo przemieni się w pomieszczenie, które dotychczas widziałaś w SPA lub w filmach. Wystarczy odrobina pracy i fantazji.

Co możemy zrobić w łazience?

  • podświetlić lustro za pomocą oświetlenia LED, co ciekawe możemy wykorzystać tutaj podświetlane wzory
  • podświetlić półkę z kosmetykami lub perfumami – taki zabieg nie zniszczy produktów kosmetycznych, ponieważ diody LED nie nagrzewają się tak mocno, jak zwykła żarówka.
  • zamontować gotowy kaseton światłowodowy z gwiazdami, zwłaszcza jeśli w łazience mamy wannę.
  • wykorzystać diody RGB dla podkreślenia konkretnych elementów, np. szafki lub prysznica.

Trochę praktycznych informacji o rozmieszczeniu lamp LED

Przede wszystkim takie rozwiązanie jest praktyczne w miejscach, gdzie nie ma dostępu do zasilania o mocy 230 V. W łazience mamy dużo większe ryzyko zalania instalacji wodą, dlatego trzeba używać specjalnej wodoodpornej ochrony – IP67.

Żarówki ledowe montujemy w podwieszanym suficie na wysokości co najmniej 2,25 metrów licząc od dna wanny lub brodzika. Także powinny znajdować się w specjalnej obudowie.

Pamiętaj! W łazience panują inne warunki niż w pozostałych pomieszczeniach w domu, dlatego zadbaj o bezpieczeństwo instalacji elektrycznej i oświetlenia. Zachowaj też wymaganą odległość 60 cm od wanny i brodziku prysznica.

Do wyboru mamy punktowe diody LED lub listwy, które umieszczone za lustrem lub we wnęce pozwolą uzyskać efekt rozproszonego światła – w ten sposób stworzymy przytulną i ciepłą łazienkę.

Przy umywalce warto zainstalować same diody pracujące przy napięciu 12 V.

Pamiętaj! Oświetlenie typu LED warto zamontować na etapie wykończenia łazienki – zwłaszcza listwy LED. Nie pomyl diody LED z halogenem diodowym lub żarówką diodową – to nie to samo!

Rozwiązaniem dla osób mających już łazienkę, ale chcących nieco ją urozmaicić jest wstawienie pojedynczych diod LED w fugi – musi być to specjalny model lamp.

Kolorowe oświetlenie łazienki

Jeśli chcesz, aby Twoja łazienka się wyróżniła możesz zastosować diody LED RGB, które emitując trzy kolory pozwalają Ci na regulację natężenia i udziału konkretnego światła – czerwonego, zielonego lub niebieskiego.

Lampy LED do łazienki to prosty sposób na zmianę aranżacji wnętrza i piękną dekorację. Pomoże Ci też to ocieplić lub optycznie powiększyć pomieszczenie.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<