Jakie oświetlenie do salonu?

Jakie oświetlenie do salonu?

Jakie oświetlenie do salonu?

przez 2 października 2015

Przy urządzaniu salonu oprócz wyboru koloru ścian, podłogi czy mebli bardzo ważnym czynnikiem jest oświetlenie. Właściwie dobrane oświetlenie to sposób na powiększenie salonu i ciekawą dekorację.

Co mamy do wyboru?

  1. Oświetlenie LED
  2. Zwykłe żarówki
  3. Lampy i lampki wolnostojące

Które oświetlenie będzie lepsze? Od czego zależy wybór? Czy warto zainwestować w oświetlenie LED?

Wielkość i kolor ścian a oświetlenie

W małych salonach przede wszystkim oprócz źródła światła trzeba też pomyśleć o jego rozmieszczeniu – w ten sposób optycznie powiększysz pomieszczenie. Światło należy skierować na sufit lub konkretne elementy dekoracyjne. Warto też rozważyć zainstalowanie oprawy sufitowej, co świetnie rozwiązuje kwestię niskich pokojów.

Poszerzenie pokoju osiągamy za pomocą skierowania światła na dłuższą ścianę, a jego wydłużenie oświetlając rogi salonu.

W salonach z jasnymi i gładkimi ścianami dobrze sprawdzą się wolnostojące lampy, a poza tym nie wymaga on specjalnego doświetlania. Z kolei przy ciemnych barwach i użyciu drewna lub kamienia trzeba zastosować światło o silnym natężeniu, ponieważ takie materiały bardzo pochłaniają światło.

LEDy czy zwykłe żarówki?

Jeśli zależy Ci na nowoczesnym wyglądzie Twojego salonu i jednocześnie oszczędności prądu oraz pieniędzy dobrym rozwiązaniem jest podwieszany sufit z podświetleniem LED – do wyboru ze zwykłym lub kolorowym światłem.

Cała technologia związana z LED zapewnia energooszczędność, ciekawe formy mocowania, mniejszy pobór mocy oraz różne odcienie światła – ciepłe lub zimne.

Salon – miejsce pracy i odpoczynku

Każdy salon potrzebuje głównego oświetlania – lampy, żyrandola lub punktowego źródła światła, który przydaje się podczas codziennych czynności. Zamiast zwykłej żarówki warto wybrać żarówki LED gwarantujące większą oszczędność.

Ważne! Pamiętaj, że oświetlenie typu LED ma różną barwę – ciepłą lub zimną, dlatego przed zakupem sprawdź, która bardziej Ci się podoba. Ciepło barwy zwykłej żarówki wynosi około 2500 –2700 Kelvinów. Jeśli lubisz taką barwę światła wybierz zbliżone oświetlenie LED o wartości 3000 K. Różnica nie powinna być aż tak widoczna. Najlepiej jednak przetestować różne barwy oświetlenia i wybrać najlepsze.

Warto też, jeśli pozwala na to aranżacja salonu, wstawić lampę wolnostojącą przy której będziesz czytać lub stworzysz wieczorem fajny klimatyczny nastrój.

Dla fanów nowinek technologicznych polecamy oświetlenie RGB, którego nazwa pochodzi od angielskich nazw kolorów red, green i blue. To system oświetlenia oparty na technologii LED umożliwiający generowanie różnych barw w mieszkaniu – od białego poprzez wybrany przez nas kolor za pomocą pilota.

System LED RGB sprawdza się doskonale w przypadku kolorowego podświetlenia wnętrza, ale jakość światła białego jest dużo gorsza, dlatego warto pomyśleć o dodatkowych lampach.

Ty decydujesz czy będzie to jeden żyrandol, kompozycja złożona z różnych podświetleń i lamp lub cały podwieszany sufit. Warto jednak wybierać technologię LED ze względu na oszczędność pieniędzy, prądu i możliwości dekoracyjnego tego oświetlenia.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<