Kafelki do łazienki – czym kierować się przy zakupie?

Kafelki do łazienki – czym kierować się przy zakupie?

Kafelki do łazienki – czym kierować się przy zakupie?

przez 14 listopada 2014

Nie wyobrażamy sobie łazienki bez płytek ceramicznych, kafelków. To doskonały materiał wykończeniowy, trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Poza tym stwarza wiele możliwości aranżacji wnętrza każdej łazienki. Wybór odpowiednich płytek łazienkowych nastręcza wiele problemów. Jakimi kryteriami się kierować, żeby w bogatej ofercie, jak jest na rynku nie pogubić się, nie przepłacić, za to dokonać wartościowego i satysfakcjonującego zakupu?

Oto kilka kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie najlepszych płytek do łazienki:

Nasiąkliwość

Najlepsze kafelki to takie, które mają niski poziom nasiąkliwości wodą, zazwyczaj jest on podawany w procentach przy opisie technicznym produktu. W innym przypadku płytki będą nasiąkać wodą, co spowoduje powstawanie grzyba, pleśni, a nawet sprawi, że zaczną odpadać od ścian i podłóg. Optymalnym rozwiązaniem są kafelki o nasiąkliwości nieco powyżej 3%, a do bardzo wilgotnych pomieszczeń o nasiąkliwości poniżej 3%. Wybierając produkt o tych parametrach mamy pewność, że kafelki w łazience będą nam służyć na długie lata.

Kaliber

Kaliber płytki to zakres jej tolerancji wymiarowej, czyli innymi słowy jest to różnica między dopuszczalnymi wymiarami granicznymi płytek. Ta różnica bierze się ze zmiany kształtu płytek w czasie procesu ich wypalania. Na opakowaniu pojawiają się kalibry w postaci znaków literowych i liczbowych. Na ich podstawie określamy rzeczywisty wymiar płytek i w czasie ich układania nie spotka nas niemiła niespodzianka polegająca na odkryciu, że płytki różnią się minimalnie kształtem i wymiarem, w zawiązku, czym w niektórych miejscach fuga będzie szersza, a w innych węższa.

Im większy kaliber, tym dysproporcje między płytkami również będą większe. Tańsze produkty nie mają oznaczonej kalibracji, takich płytek należy unikać, bo ich kształty będą nierówne, co obniży wartość estetyczną łazienki.

Antypoślizgowość

To jedna z najważniejszych cech, od niej zależy nasze bezpieczeństwo, więc zwróćmy na nią baczniejszą uwagę i poświęćmy jej chwilę. Parametry, które służą określeniu klasy antypoślizgowości to skala od R9 do R13. Im wyższy jest współczynnik R, tym mamy pewność, że nasz produkt będzie bezpieczniejszy dla wszystkich domowników. Najlepszym wyborem są płytki mające R10-R13, te są antypoślizgowe, natomiast poniżej R9 w ogóle nie są do takich zaliczane, to po prostu płytki śliskie, których powinniśmy unikać.

Warto też sprawdzić, czy wybrane przez nas płytki mają symbol GL, który oznacza płytki szkliwowe. Taki produkt, mimo efektywnego wyglądu, kompletnie nie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienki. Warstwa szkliwa w kontakcie z wodą sprawia, że kafelki stają się niebezpiecznie śliskie.  Szukajmy płytek o wysokim współczynniku R oraz z symbolem UGL, czyli nieszkliwowch.

Ścieralność

Ścieralność płytek ma bardzo duże znaczenie przy zakupie tych podłogowych. Płytki na ścianach może cechować niski współczynnik ścieralności, jednak te podłogowe powinny mieć jak najwyższy, ponieważ są bardziej eksploatowane. Klasa ścieralność jest oznaczana symbolami rzymskimi między I a III, w łazience już płytki z klasą II sprawdzą się doskonale.

Wygląd

To cecha, którą zwykle się kierujemy, kupując kafelki. Jednak możemy zająć się nią na samym końcu, po dokonaniu niezbędnej selekcji produktów pod względem ich parametrów technicznych, wymienionych wyżej.

Wygląd płytek decyduje o charakterze i aranżacji całej łazienki, jednak na pierwszym miejscu postawmy na bezpieczeństwo i funkcjonalność.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<