Lampy stojące – praktyczny dodatek do każdego salonu

Lampy stojące – praktyczny dodatek do każdego salonu

Lampy stojące – praktyczny dodatek do każdego salonu

przez 21 maja 2022

Lampę stojącą ustawia się najczęściej w salonie obok kompletu wypoczynkowego lub w sypialni, aby stworzyć delikatne oświetlenie pokoju. Stawiane na podłodze już dawno przestały służyć wyłącznie jako źródło oświetlenia.

Przygotowując dzisiejszy artykuł przejrzeliśmy dostępną ofertę lamp stojących. Wybór naprawdę robi wrażenie – nowoczesne, retro lub skandynawskie. Drewniane, metalowe lub z wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Najbardziej spodobały się nam projekty, które świetnie wpisałyby się w przestrzeń loftową lub minimalistyczne mieszkanie.

Kącik do czytania czy kącik relaksu?

Lampy stojące bardzo często znajdują swoje miejsce przy fotelach lub kanapie. Dzięki temu można wieczorami poczytać, oglądać telewizję lub zrelaksować się przy ciepłym świetle. Lampa stojąca odnajdzie się również obok toaletki, w rogu sypialni lub przy garderobie.

Jeśli zdecydujemy się na odważniejszy projekt będzie również pełnić funkcję dekoracyjną. O czym pamiętać przy wyborze takiej lampy do salonu?

  1. Na zdjęciach prezentujących lampę nie widać gniazdek elektrycznych – jednak bez niego lampa nie będzie działać. Przewód przebiegający przez środek pomieszczenia wygląda brzydko i możesz się o niego potknąć.
  2. Lampę dobieramy do już istniejącego w mieszkaniu stylu
  3. Zwróć uwagę na natężenie światła i jego barwę
  4. Sprawdź, czy możesz zmienić kierunek i natężenie światła – niektóre lampy stojące nie mają takich możliwości.

Zalety i wady lamp stojących

Lampy stojące to niewątpliwie ciekawe rozwiązanie do salonu lub sypialni. Łatwo je przenieść, pomagają w tworzeniu przytulnego klimatu i ozdabiają pomieszczenie. W zależności od modelu uzyskujemy światło rozproszone lub punktowe.

Minusem jest wielkość lamp stojących – w małych mieszkaniach trzeba uważać na efekt zagracenia, a poza tym trzeba pamiętać o gniazdku i przewodzie. Rozwiązaniem jest umieszczenie gniazdka w podłodze, ale wiążę się to już z pracami podjętymi na etapie planowania elektryki.

lampy-stojace

Poniżej przygotowaliśmy subiektywny przegląd modeli lamp stojących. Mamy nadzieję, że będą dla Was inspiracją.

  1. Gräshoppa

Lampa, która pierwszy raz ujrzała światło dzienne w 1947 roku. Jak widać projekt znacząca wyprzedzał swoje czasy i idealnie wpasował się w aktualne trendy. Asymetryczne linie, lekkość i minimalizm. Obecnie projekty Grossmana zaliczają się do przedmiotów kolekcjonerskich.

Z pewnością to propozycja dla właścicieli przestronnych mieszkań.

  1. Tripod Wood

Lampa w typowym skandynawskim stylu – drewniane, proste nogi wykonane z dębu oraz abażur z tkaniny. Minusem lampy jest brak możliwości skierowania światła w określonym kierunku, ale jej wygląd wynagradza to małe nieudogodnienie.

  1. Melampo Terra

Lampa, która świeci zarówno światłem skupiony, jak i rozproszonym. Konstrukcja wykonana z aluminium. Dostępna jest w dwóch kolorach – beżowym lub szarym. Warto wykorzystać ją w kąciku do czytania.

  1. Basket Ideal Lux

Lampa mogłaby być nudna i zwyczajna, gdyby nie wykończenie klosza. Po włączeniu lampy na abażurze powstaje ciekawy wzór. Sprawdzi się w klasycznym wystroju mieszkania. Wykonana jest z metalu i tkaniny. Podobnie jak w modelu Tripod Wood nie ma możliwości zmiany kierunku światła.

  1. Lampa podłogowa ze stolikiem

Nie wybralibyśmy tego modelu, gdyby nie dodatek stolika. Można tam odłożyć książkę, okulary lub kubek. Jest to ciekawe i praktyczne rozwiązanie. Lampa podłogowa ma możliwość regulacji. Przez prostą, a można nawet rzec biurową formę dobrze będzie wyglądać w nowocześnie urządzonych mieszkaniach.

 

Z oświetleniem w domu można zrobić wiele, a lampy podłogowe nie są absolutnie żadnym wyjątkiem. Wprowadzają do pomieszczenia dodatkowe zainteresowanie i styl oraz są idealnym sposobem na rozjaśnienie ciemnego zakątka. Możesz nawet stworzyć przytulny kącik do czytania z dodatkiem wygodnego fotela.  Dobra lampa podłogowa może oświetlić ciemne zakamarki i oświetlić krzesła i sofy tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Ale większość lamp podłogowych ma dość dużą skalę, więc służą również jako efektowne elementy akcentujące.

Oczywiście istnieje wiele rodzajów lamp podłogowych, w tym te, które kierują światło w dół do czytania, latarki oświetlające sufit i oprawy z półprzezroczystymi kloszami, które zapewniają blask otoczenia. Więc kupując lampę podłogową, musisz pomyśleć o tym, jak wpłynie ona na ogólny schemat oświetlenia pomieszczenia.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<