Metamorfoza ogrodu: szybkie sposoby na wiosenną zmianę!

Metamorfoza ogrodu: szybkie sposoby na wiosenną zmianę!

Metamorfoza ogrodu: szybkie sposoby na wiosenną zmianę!

przez 21 marca 2018

Czekająca tuż, tuż wiosna lada moment eksploduje pełnią mocy! To idealny czas na przeprowadzenie nie tylko koniecznych prac, lecz także doskonała pora na kompletną zmianę wyglądu twojego ogrodu. Czy jednak da się zrobić to szybko, sprawnie i bez wielkich nakładów?

Pora na zmiany!

Podczas całego sezonu ogrodniczego nie istnieje lepsza niż wczesna wiosna pora do przeprowadzenia jego metamorfoz. Przyroda dopiero budzi się do życia, dlatego też przełom marca i kwietnia to najbardziej odpowiedni moment do zaplanowania odświeżających zmian, jakim poddamy tereny zielone wokół naszego domu. Dobrze jest zatem, oprócz standardowej troski o stan rabat, gleb i krzewów, zadbać o to, by nie tylko zdrowie naszych roślin w tym sezonie było w jak najlepszym porządku. Spraw zatem, by twój ogród rozlśnił z zupełnie nową mocą! Warto przy tym wiedzieć, że imponujące przemiany często nie wymagają radykalnych wydatków, a wiele z nich można przeprowadzić nawet niewielkim nakładem pracy. Wystarczy jedynie odrobina czasu, pomysłowości i… odwagi!

Wysokie donice i niskie krzewy

Najszybszym sposobem odświeżenia wyglądu ogrodu będzie inwestycja w sprawdzone rozwiązania. Do takich należą między innymi rozmaite „przemeblowania”: zmiana umiejscowienia poszczególnych rozsad, przesadzenie krzewów na inne stanowiska, a także zakup nowych okryć dla twoich kwiatów. Doskonałym rozwiązaniem jest kupno różnokolorowych kwiatów, które swoje miejsce znajdą na tarasie, parapetach i wokół domu. Dzięki temu cała budowla będzie wyglądała niczym zanurzona w roślinności. Pamiętaj jednak, by zakupów dokonać już po tym, gdy marcowe przymrozki odpuszczą na dobre – w innym przypadku rośliny mogą bowiem obumrzeć zanim jeszcze zdążą rozkwitnąć!

Renowacje i zakupy

W wielu przypadkach wystarczającym zabiegiem na drodze do całkowitej metamorfozy ogrodu może być jedynie zatroszczenie się o panujące w nim ład i harmonię. Warto zatem złapać w dłoń grabie i zacząć od uprzątnięcia grządek – uważaj przy tym, by nie zdeptać świeżych pędów, które ziemia już gdzieniegdzie wypuszcza. W słoneczne, ciepłe dni można również przeprowadzić renowację mebli i budynków ogrodowych. Puszka farby i pędzel potrafią zdziałać cuda! Wiosna jest też czasem, w którym należy przygotowywać się do sezonu grillowego. Niezbędne zakupy to nie tylko zapas brykietów i rozpałki, lecz również wszelkie detale wpływające na estetykę ogrodu: wysokie donice, ozdobne krzewy czy też nowa nawierzchnia na ścieżkach. Nie zapomnij przy tym o uzupełnieniu stanu szopy z narzędziami!

Zadbaj o porządek!

Jeśli twój zielony zakątek przypomina tropikalną puszczę, nadszedł już najwyższy czas na przeprowadzenie niezbędnych prac porządkowych. Zacznij od przycięcia krzewów: rozrastające się na wszystkie strony żywopłoty może i chronią przed wścibskimi spojrzeniami, ale na pewno nie przyczyniają się do estetycznego wyglądu twojej posesji. Jeśli już masz w dłoni sekator, może warto byłoby radykalnie zmienić kształt niektórych krzewów? Następnie sprawdź stan koron drzew: wszelkie cienkie, słabe pędy odrastające zarówno od pnia, jak też od gałęzi należy bezwzględnie usunąć. Możesz również przetrzebić (nieprzesadnie!) górne części drzew owocowych (na przykład wiśni i czereśni) po to, by dojrzewające latem owoce miały odpowiedni dostęp do światła.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<