Płytki na podłogę – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Płytki na podłogę – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Płytki na podłogę – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

przez 22 października 2014

Płytki ceramiczne to doskonałe pod względem praktycznym i estetycznym rozwiązanie dla domu. Sprawdzą się w każdym wnętrzu. Pomogą wyeksponować zalety oraz ukryć niedoskonałości. Łatwo je utrzymać w czystości, chronią przed wilgocią, pleśnią i grzybem. Są bardziej higieniczne niż drewno i panele podłogowe, co sprawia, że są tym samym bezpieczniejsze dla małych dzieci i alergików.

To, czy wymienione wyżej zalety znajdą swoje zastosowanie zależy w głównej mierze od tego, w jakich pomieszczeniach zdecydujemy się je umieścić. Nie każdy rodzaj płytek nada się do łazienki, kuchni lub salonu, dlatego warto zapoznać się z ich rodzajami oraz specyfiką każdego pomieszczenia w domu.

Kuchnia

Kuchnia to pomieszczenie, w którym mamy do czynienia z dużymi wahaniami temperatur oraz na duże obciążenia. Najlepszym rozwiązaniem na podłogę w kuchni będzie terakota. To materiał wypalany w sypkiej temperaturze, dzięki czemu staje się bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Poza terakotą w kuchni dobrze sprawdzi się też gres, który jest twardy i nadaje się nie tylko na podłogi, ale też na ściany. Zwróćmy uwagę na poziom ścieralności tych materiałów, musi być on jak najwyższy. Zadbajmy też o to, aby wybrana podłoga nie była zbyt śliska.

mirami kuchnia

Paradyż – miriam

Łazienka

Możemy wybierać między terakotą, glazurą, płytkami ceramicznymi oraz gresem. W tej bogatej ofercie musimy zwrócić baczną uwagę na parametry techniczne każdego z wymienionych materiałów. Przy wyborze idealnej podłogi do łazienki ważne jest to, aby była ona antypoślizgowa, niepokryta szkliwem. Musi mieć średni lub wysoki poziom ścieralności, czyli odporności na zniszczenia oraz niski poziom nasiąkliwości wodą, co gwarantuje nam nie tylko ochronę przed grzybem i pleśnią, ale także bezpieczeństwo podczas wychodzenia z kąpieli. Poczucie higieny i świeżości oraz przestronności pomieszczenia zapewni wybór jasnych płytek w łazience. W stworzeniu ciepłego i nastrojowego pokoju kąpielowego pomoże ciemna podłoga, która dodatkowo pozwoli wyeksponować nowoczesną armaturę.

tassel-crema-vives

Tassel crema – Vives

Salon

Salon to miejsce rodzinnych spotkań, dlatego dla każdego powinno być ono przyjazne i ciepłe. Decydując się na płytki w salonie najważniejszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest stopień ich ścieralności. Podczas przesuwania krzeseł i innych mebli często rysujemy podłogę, dlatego powinna być ona odporna przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy o tym, że płytki w salonie są dość ryzykowne, ponieważ ochładzają wnętrze, dlatego warto zadbać o ogrzewanie podłogowe, aby bawiące się dzieci nie czuły dyskomfortu. Tańszym niż tego typu ogrzewanie sposobem na to, aby ocieplić salon z podłogą z płytek jest ułożenie na niej puszystego dywanu w ciepłym kolorze.

czarno-białe płytki podłogowe

Terrades Grafito – Vives

Miejsca, których nie poleca się układania podłóg z płytek to sypialnie. Tutaj bezapelacyjnie sprawdzi się wykładzina, panele podłogowe lub klasyczna drewniana podłoga.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<