Płytki na ścianę w łazience – do jakiej wysokości?

Płytki na ścianę w łazience – do jakiej wysokości?

Płytki na ścianę w łazience – do jakiej wysokości?

przez 26 października 2014

Płytki w łazience sprawdzają się doskonale. Układane nie tylko ze względów estetycznych, ale także po to, by uchronić łazienkę przed szkodliwą dla każdego pomieszczenia wilgocią. Chronią ściany o wiele lepiej niż zwykła farba, łatwo też możemy je umyć oraz ukryć mankamenty pomieszczenia.

Poza tradycyjnymi płytkami ceramicznymi ostatnio na rynku pojawiła się szklana mozaika oraz płytki wielkoformatowe, bardzo efektowne i równie praktyczne, co te tradycyjne.

Bogata oferta sklepów sprawia, że możemy dobrać dowolne płytki lub mozaikę do każdego wnętrza, aby w ten sposób nadać swojej łazience indywidualny charakter, w pełni odpowiadający naszemu gustowi. Jednak każdy z tych materiałów wymaga innego podejścia w kwestii ułożenia.

Płytki a wysokość

Najbardziej klasyczne płytki ceramiczne możemy układać dowolnie, od wyłożenia nimi całej łazienki, po umieszczenie ich w strategicznych miejscach. Jednym z ciekawszych i bardziej nowatorskich rozwiązań jest ułożenie płytek tylko w miejscach narażonych na zalanie i zachlapanie wodą, a więc za umywalką, nad wanną, w prysznicu do górnej jego krawędzi. Utworzona w ten sposób lamperia nada wnętrzu modnego i niesztampowego charakteru.

Jeśli chcemy, żeby aranżacja łazienki była spójna i bardziej klasyczna, wówczas warto położyć płytki do jednej, wyznaczonej wysokości, może być to właśnie wysokość kabiny prysznicowej, czyli około 2 metrów. W przypadku braku prysznica w łazience, taką granicę może wyznaczać umywalka i zazwyczaj jest to około 120 cm, wanna lub drzwi do łazienki.

Mozaika świetnie sprawdzi się przy wykańczaniu półek, krawędzi, załamań i wnęk ściennych. Będzie stanowić ciekawy akcent dekoracyjny, stworzy piękną ramę lustra. Jednak tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się w całej łazience, na ścianach i podłodze, ponieważ w ten sposób pomieszczenie stanie się mniejsze.

Płytki a kolor

Lamperia łazienkowa prezentuje się dobrze z klasyczną bielą ścian. Tutaj wyjątkowo nowocześnie będą się prezentować białe kafle oraz minimalistyczny wystrój i monochromatyczna kolorystyka.

Umiejętne dobranie koloru płytek i ścian może optycznie podwyższyć łazienkę lub sprawić, że stanie się mniejsza i bardziej przytulna. Wybierając kontrastujące ze sobą płytki i farbę ścienną przy jednoczesnym ułożeniu płytek nieco poniżej połowy wysokości pomieszczenia sprawimy, że łazienka będzie się wydawać wyższa i przestronniejsza. Układając płytki nieco wyżej, obniżymy pomieszczenie, na czym z pewnością skorzystają łazienki usytuowane w kamienicach, gdzie większość pomieszczeń wydaje się za wysoka i zbyt przestronna.

2 komentarze

...
  1. Huzak
    #1 Huzak 28 stycznia, 2018, 23:54

    Dzień dobry, czy mógłbym prosić o namiar na płytki podłogowe?

    Reply this comment

<