Płytki w salonie – za i przeciw

Płytki w salonie – za i przeciw

Płytki w salonie – za i przeciw

przez 10 listopada 2014

Innowacyjne pomysły aranżacyjne zdają się nie mieć granic. Projektantom nie brakuje ani odwagi, ani kreatywności, aby zrealizować każdy, nawet najśmielszy zamysł. Nie zawsze ta kreatywność spotyka się z bezgraniczną aprobatą zwykłych ludzi, ale niektóre z tych pomysłów po jakimś czasie stają się absolutnym przebojem wnętrzarskim. Doskonałym przykładem jest zastosowanie w wystroju salonu płytek. Salon tradycyjnie kojarzy się z ciepłym odcieniem drewna, stołem, kanapą i kominkiem oraz jasnymi ścianami, które są świadkami miłych spotkań rodzinnych, więc co tu robią płytki?

Płytki jednoznacznie kojarzą się z takimi pomieszczeniami jak kuchnia i łazienka i większość z nas nie wyobraża sobie tych pomieszczeń bez ich subtelnego uroku i nuty praktycyzmu, jaki wprowadzają. W związku z tym, jaki charakter zyskałby salon, w którym elementem wystroju są płytki?

Zalety płytek w salonie

Płytki w salonie są z pewnością jednym z najłatwiejszych w utrzymaniu czystości materiałów. Dzięki nim pokój będzie czystszy, bez kurzu i sierści zwierząt, a tym samym bardziej higieniczny, co z pewnością zyska aprobatę wśród alergików. Do ich mycia nie potrzebujemy specjalistycznych środków czyszczących i pielęgnujących, jak ma to miejsce w przypadku podłóg drewnianych i paneli podłogowych. Tutaj wystarczy, lekko zwilżony wodą z odrobiną octu lub łagodnego detergentu, mop. Dzięki temu płytki doskonale sprawdzą się w miejscach najbardziej narażonych na brud i zmianę temperatury, będzie to np. strefa wokół kominka, czy wyjście na taras.

Płytki są materiałem trwalszym od paneli, szczególnie jeśli przy ich zakupie zwrócimy uwagę na parametry techniczne takie jak: ścieralność, antypoślizgowość czy nasiąkliwość. Uwzględniając te cechy, mamy pewność, że terakota posłuży nam przez długie lata. I z pewnością dłużej wytrzyma tam, gdzie panele najłatwiej się niszczą, czyli pod krzesłami i stołem, które przesuwane, bardzo je rysują.

Dla tradycjonalistów przywiązanych do widoku drewna w salonie producenci płytek przygotowali takie kafelki, które doskonale imitują niemal każdy materiał pod względem koloru i faktury: beton, drewno, kostkę, a nawet kamień.

Jedną z ciekawszych cech płytek jest ich izolacja akustyczna. Salon, w którym mamy płytki będzie miejscem, w którym dźwięki nie będą się rozchodzić po całym domu, dzięki czemu goście jednego z domowników nie będą przeszkadzać pozostałym i każdy spędzi czas tak, jak lubi najbardziej.

Wady płytek w salonie

Płytki nie są materiałem tak ciepłym jak drewno. Odczujemy to nie tylko fizycznie, ale i wizualnie. Widok płytek na podłodze sprawia, że salon wydaje się miejscem chłodniejszym, oczywiście tutaj może się okazać pomocny odpowiedni dobór ich koloru i faktury, jak najbardziej zbliżony do drewna i cieplejszych surowców.

Ogrzewanie podłogowe lub puszysty dywan też z pewnością pozwolą na zminimalizowanie nieprzyjemnego odczucia chłodu. Jednak będzie on odczuwalny jedynie w chłodne miesiące i wieczory, bowiem podczas upałów podłoga wyłożona płytkami sprawi nam ulgę i przyjemność.

 

 

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<