Podłoga drewniana czy z kafelek? Wady i zalety obu rozwiązań

Podłoga drewniana czy z kafelek? Wady i zalety obu rozwiązań

Podłoga drewniana czy z kafelek? Wady i zalety obu rozwiązań

przez 18 stycznia 2015

Wybór podłogi jest pierwszym, jakiego będziemy musieli dokonać podczas wyposażania wnętrza naszego domu. Pamiętajmy, że wygląd podłogi wpłynie zarówno na charakter jak i funkcjonalność pomieszczenia. Najczęściej dokonywanym wyborem jest decyzja pomiędzy podłogą drewnianą a kafelkami. Zastanówmy się zatem jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań.

Podłoga drewniana

Omawiając podłogę drewnianą na pierwszym miejscu warto wymienić jej właściwości antyalergiczne oraz antystatyczne. Jest to rozwiązanie w 100% naturalne, dzięki czemu użytkowanie podłogi z drewna jest bardzo bezpieczne. Niewątpliwą zaletą drewna jest także zdolność do pochłaniania dźwięków, co znacznie poprawia akustykę danego pomieszczenia.

Podłoga drewniana to rozwiązanie na kilkadziesiąt lat. W tym stwierdzeniu nie ma ani odrobiny przesady. Drewno jest bardzo trwałym surowcem, a dodatkowo podłoga z drewna daje możliwości odnawiania, konserwacji i naprawy (cyklinowanie).

Istotne są także zalety dotyczące stylistyki. Drewno bardzo ociepla wnętrze. Z tego względu świetnie sprawdzi się w salonie, czyniąc z niego bardzo przytulne pomieszczenie.

Jeżeli możemy mówić o wadach podłogi drewnianej to w pierwszej kolejności należy wymienić wrażliwość na zmiany wilgotności. Zbyt duża wilgotność może powodować pęcznienie podłogi. Jeżeli w pomieszczeniu jest zbyt sucho, to podłoga jest narażona na pękanie. Z tego względu drewna nie powinno się montować w łazience, gdzie panuje wysoka wilgotność.

Za wadę można uznać także pewną wrażliwość podłogi drewnianej na uszkodzenie.

podłoga drewniana podłoga drewniana

Płytki ceramiczne

Alternatywą dla podłogi drewnianej jest zastosowanie płytek ceramicznych. Tak jak i poprzednie rozwiązanie mają one swoje wady i zalety. Niewątpliwym plusem płytek jest fakt, iż są łatwe w utrzymaniu czystości. Na uwagę zasługuje także ich wysoka odporność na uszkodzenie. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że oprócz kuchni i łazienki możemy ponadto zastosować płytki do salonu. Praktyczną zaletą płytek ceramicznych jest również pełna dowolność jeśli chodzi o układanie, która zapewnia minimalny odpad.

Do wad płytek możemy zaliczyć trudność w dobraniu odcienia. W przypadku, kiedy będziemy chcieli wymienić uszkodzone płytki musimy się liczyć z możliwością wystąpienia drobnych różnic kolorystycznych. Pewną wadą jest także duża pracochłonność oraz koszty związane z wymianą płytek.

Zarówno drewno jak i płytki to bardzo dobre materiały na podłogę. Niemniej jednak wydaje się, że płytki na podłogę są nieco bardziej uniwersalne. Dzięki temu sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu.

plaszcz na scianie kafelki w łazience

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<