Porysowany panel podłogowy – jak go naprawić?

Porysowany panel podłogowy – jak go naprawić?

Porysowany panel podłogowy – jak go naprawić?

przez 13 marca 2016

Porysowane panele niewątpliwie nie są mile widziane w aranżacji, gdzie wszystko jest idealnie dobrane i zaplanowane. Jest to tym bardziej denerwujące, jeśli rysy pojawiły się niedługo po ułożeniu posadzki. Warto od razu zauważyć, że w przypadku paneli laminowanych niestety należy liczyć się z wymianą całego panelu, gdyż w tym wypadku na rysy nie da się już nic poradzić. Do uratowania są natomiast panele drewniane.

Z czego składa się panel drewniany?

Przeważnie tego typu produkty podzielone są na kilka warstw, a wierzchnia to dekoracyjny fornir. Jego jakość w dużej mierze będzie zależała od tego, jaki gatunek drewna został użyty do produkcji paneli oraz w jaki sposób zostały one wykończone. Nie da się ukryć, że twarde drewno egzotyczne zawsze będzie trwalsze i bardziej odporne, aniżeli woskowane sosnowe.

Jak usuwać rysy?

Kiedy pojawiają się pierwsze rysy, to można je zaretuszować specjalnym woskiem. Nie wymaga to wiele pracy, a sam wosk nie jest przesadnie drogi. Warto jest zapytać specjalisty w markecie budowlanym, który będzie najlepszy do naszych potrzeb, ponieważ dzięki temu nie trzeba niepotrzebnie przepłacać.

W przypadku kiedy rys jest tak dużo, że zajmują większą powierzchnię posadzki, to wtedy należy poważnie zastanowić się nad cyklinowaniem. Tutaj jednak musimy pamiętać, że cyklinować można wyłącznie takie panele, których warstwa forniru nie jest mniejsza niż 8 mm. Samo cyklinowanie zmniejszy tą warstwę o około 2 mm. Po wycyklinowaniu trzeba posadzkę wyczyścić i polakierować lub wykończyć w wybrany przez siebie sposób.

Co z rysami na panelach laminowanych?

W tym wypadku wierzchnia warstwa paneli jest niczym innym, jak zadrukowanym papierem, który pokrywa się przeźroczystym tworzywem(laminatem). Można je jedynie myć i czyścić przeznaczonymi do tego środkami, aczkolwiek usunięcie rys jest w zasadzie niemożliwe. Jedyne co można zrobić to wymienić porysowane panele lub całą posadzkę w zależności od powstałych szkód.

Najlepiej więc zawsze starać się dbać o panele, niezależnie od tego, jaki typ mamy u siebie w domu. Dzięki temu można często uniknąć kosztownych napraw, czy wymiany całej podłogi na nową. W innym wypadku będziemy skazani na niezbyt atrakcyjny wygląd, który na pewno będzie rzucał się w oczy nie tylko nam, ale również wszystkim gościom, którzy będą zapraszani do domu. Tym bardziej, że czasami wystarczy tylko ściągnąć buty w przedpokoju, czy uważać na ostre narzędzia, które mogą panele uszkodzić.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<