Większość osób marzy o przytulnym domu, gustownie urządzonym salonie oraz… kominku. To symboliczny wyraz domowego ogniska a także miejsce, przy którym zawsze z chęcią spotykamy się z najbliższymi. Niemniej jednak kominek, tak jak wystrój całego pomieszczenia, wymaga okresowej konserwacji, a nawet zmiany designu. Pytanie tylko w jaki sposób przeprowadzić taki re-design? I jakie materiały do tego wykorzystać?
Tradycyjny kominek
Tradycyjne obudowy kominka wykonywane były ze specjalnych kafli. Te z kolei były produkowane z gliny w procesie wypalania. W wielu kamienicach możemy jeszcze spotkać stare, zabytkowe piece kaflowe. Są one zdobione specjalnymi, dekoracyjnymi kaflami. Elementy te są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, niemniej jednak… wyglądają już nieco staromodnie. Dlatego też w pewnym momencie „na salony” wdarły się nowoczesne kominki obudowane specjalnymi płytami wykonanymi z kamienia. Tego typu rozwiązania są popularne po dziś dzień. I także mają swój urok. Z drugiej strony obserwujemy ostatnio zmianę trendu i modę na płytki ceramiczne. W tym przypadku widać wyraźną ekspansję płytek, które swoją karierę zaczęły w łazience i kuchni, a teraz śmiało wkraczają do pozostałych pomieszczeń.
Kominki „ceramiczne”
Co możemy zaliczyć do największych zalet kominków obudowanych płytkami ceramicznymi? Przede wszystkim będzie to ciekawy aranż. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że płytki ceramiczne to ogromny wybór wzorów i kolorów. To daje nam duże możliwości i wpływ na ostateczny wygląd kominka. Zresztą w tym przypadku musimy, także zwracać uwagę na pozostałe elementy wyposażenia salonu. Przecież wszystkie one, wraz z kominkiem, powinny tworzyć jednolitą stylistycznie całość.
Nowoczesne kominki coraz bardziej odchodzą od szarych i brunatnych kolorów. Kominek staje się centralnym punktem salonu i tym samym musi wyróżniać się na tle innych elementów wyposażenia. Wydaje się to dosyć oczywiste. Bogata paleta barw i form, w jakich występują płytki ceramiczne, daje nam spore pole do popisu. Oczywiście w tym szaleństwie powinniśmy zachować chłodną głowę i dobierać poszczególne elementy tak, aby sprawdziły się w tych, nieco specyficznych warunkach termicznych. Dlatego też, należy wybrać żaroodporny klej do klejenia płytek. Wytrzymuje on temperaturę 1100 stopni. Na tej samej zasadzie dobieramy fugę, dbając o odpowiednie „spasowanie” pod względem kolorystycznym.
Przeciwnicy tego typu rozwiązań twierdzą, że kominki obudowane płytkami ceramicznymi wyglądają staromodnie. Podobno mają stylistycznie przypominać stare piece kaflowe, które już dawno odeszły do lamusa. Jest to oczywiście błędne myślenie, nie poparte żadnymi dowodami. Wystarczy spojrzeć na niektóre realizacje, aby przekonać się, że płytki ceramiczne proponują nam teraz bardzo nowoczesne formy i kolorystykę. Charakter kominka będzie również zależał od naszych indywidualnych preferencji. Możemy przecież obudować go małymi, wzorzystymi płytkami, dzięki czemu zyska klasyczny wygląd. Możemy także zdecydować się na nowoczesne, duże płytki. Dużym atutem płytek ceramicznych jest ich niewielka, w stosunku do kafli, grubość. Dzięki temu kominek wygląda zgrabnie i zabiera mniej przestrzeni.
Planując remont kominka, należy bardzo poważnie przemyśleć możliwość obudowy z wykorzystaniem płytek ceramicznych. Tego typu rozwiązanie daje nam ogromne pole do popisu jeżeli chodzi o stylistykę kominka.
W tej chwili brak komentarzy
...Brak komentarzy
Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.