Remontujemy kuchnię – jakie materiały wybrać na ściany i podłogi?

Remontujemy kuchnię – jakie materiały wybrać na ściany i podłogi?

Remontujemy kuchnię – jakie materiały wybrać na ściany i podłogi?

przez 8 listopada 2014

Kuchnia to ulubione pomieszczenie każdego z nas, statystycznie spędzamy w nim najwięcej czasu. Warto zadbać o to, aby był to czas miło spędzony, a wpływ na to ma niezaprzeczalnie czysta i estetyczna kuchnia. Nowe meble i designerskie dodatki to nie wszystko. Ich nowość i świeżość blednie przy brudnych ścianach i zniszczonej podłodze. Dlatego przygotowując się do remontu, zacznijmy od podstaw.

Czym pokryć ściany?

Jednym z popularniejszych sposobów na odświeżenie ścian w kuchni jest ich odmalowanie. Uzyskujemy wówczas czystą, gładką powierzchnię, bez podziałów, możemy dowolnie wybrać kolor. Wybierajmy farbę wodoodporną i zmywalną, w ten sposób łatwiej będzie utrzymać czystość w kuchni na dłużej. Efekt będzie bardziej długotrwały, jeśli przed pomalowaniem wyrównamy ewentualne niedoskonałości na ścianach i suficie oraz dokładnie je zagruntujemy. Bez tego, po malowaniu, będą widoczne wszystkie niedoskonałości i mankamenty.

Zdecydowanie mniej pracochłonnym rozwiązaniem jest wytapetowanie ścian. Tutaj też warto zwrócić uwagę na jak najwyższą jakość tapety, musi być to materiał równie łatwo zmywalny. Mamy do wyboru tapetę winylową lub szklaną, ta druga jest z pewnością bardziej efektowna.  Obie są trwałe, odporne na wilgoć, możemy je z powodzeniem myć. Zrezygnujmy w kuchni z tapety papierowej, nie jest tak trwała jak winylowa i szklana oraz pamiętajmy o tym, że jest palnym materiałem, a więc stwarzającym zagrożenie w domu.

kuchnia tapety

Tynk dekoracyjny to kolejny pomysł na ściany kuchenne. Powinien być to tynk akrylowy, cienkowarstwowy. Możemy nim nadać ciekawą strukturę, imitującą kamień bądź granit. Podłoże pod taki tynk musi być odpowiednio przygotowane, wygładzone i oczyszczone, podobnie jak przy malowaniu.

Zdecydowanie najpraktyczniejszym i najbardziej wytrzymałym materiałem ściennym są płytki ceramiczne. Chronią przed wilgocią, są odporne na wysoką temperaturę i bardzo łatwo je umyjemy. Najczęściej wypełnia się nimi przestrzeń między górnymi szafkami a blatem, jednak ciekawszym rozwiązaniem jest wykorzystanie ich na pozostałych ścianach na różnej wysokości. Możemy wybierać między tymi małymi, przez mozaikowe na wielkoformatowych kończąc. Płytki powinny być gładkie, najlepiej pokryte grubą warstwą szkliwa.

Interesującym pomysłem jest ułożenie płytek rektyfikowanych, które utworzą jednolitą powierzchnię, do takich płytek należą kamienne. Do kuchni szczególnie poleca się granit, który nie wchłania tłuszczu i łatwo się je czyści.

Płytki o chropowatej strukturze lub bardzo elegancki marmur wymagają odpowiedniej impregnacji zaraz po ułożeniu. W ten sposób zabezpieczmy je przed uszkodzeniami i osadzaniem się brudu.

Czym pokryć podłogi?

Na kuchennej podłodze najlepiej sprawdzi się terakota lub gres. Materiały te są odporne na uszkodzenia, bardzo trwałe i zniosą duże wahania temperatur, o jakie łatwo w kuchni. Muszą być antypoślizgowe oraz być odporne na ścieranie.

Drewno nie sprawdza się na podłodze kuchennej, dość łatwo wchłania brud i charakteryzuje się mniejszą odpornością na ścieranie i wysokie temperatury.

 

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<