Wanna czy brodzik w łazience?

Wanna czy brodzik w łazience?

Wanna czy brodzik w łazience?

przez 7 czerwca 2015

Jak ma wyglądać Twoja łazienka? Na czym Ci zależy? Chcesz dużą wannę czy brodzik z prysznicem? Dowiedz się więcej o tym na co pozwala Ci Twoja łazienka i jakie opcje masz do dyspozycji.

Co w ogóle powinno znaleźć się w łazience: wanna lub prysznic, umywalka, sedes, pralka oraz mała szafka na drobne przedmioty.

Przy podejmowaniu decyzji dotyczących instalacji prysznica lub wanny należy wziąć pod uwagę:

  1. Wielkość łazienki
  2. Osoby, które będą z niej korzystać
  3. Ilość zużytej wody
  4. Komfort użytkowania

Wielkość łazienki

Zacznijmy od pierwszego czynnika – wielkości łazienki. W przypadku małych pomieszczeń o niewymiarowym układzie lepszy będzie prysznic – zajmuje mniej miejsca i łatwiej wkomponować go w wystrój łazienki.

Jeśli łazienka ma większe wymiary, a prostokątna wanna nadal się nie mieści rozwiązaniem będzie wanna narożna.

Duże łazienki nie mają takich ograniczeń. Bez problemu umieścimy kabinę prysznicową, zwykłą wannę narożną lub wolnostojącą w stylu retro.

Domownicy

Osoby starsze i małe dzieci w domu powinny przekonać nas do zamontowania wanny – jest dla nich łatwiejsza i wygodniejsza w obsłudze, zwłaszcza w przypadku osób, które mają problem ze staniem i poruszaniem się. Kiedy jeszcze kąpiesz swoje dzieci łatwiej będzie Ci to zrobić w wannie niż pod prysznicem.

Prysznic sprawdzi się lepiej w przypadku młodych par i rodzin ze starszymi dziećmi. Wystarczy jednak zamontować głębszy brodzik z siedziskiem i antypoślizgowe dno, żeby prysznic służył zarówno starszym, jak i najmłodszym użytkownikom.

Oszczędność wody

Według badań zleconych przez Unilever okazało się, że ilość zużytej wody podczas kąpieli i prysznica jest bardzo zbliżona. Wyliczono, że przeciętny prysznic zajmuje około 8 minut i zużywa się podczas niego 62 l ciepłej wody. Z kolei kąpiel w wannie to wykorzystanie 80 litrów wody.

Także jeśli nie masz zamiaru napełniać całej wanny to zużycie wody jest dość porównywalne.

Jak oszczędzić wodę?

  1. Zmniejsz temperaturę wody.
  2. Skróć czas kąpieli w przypadku prysznica.
  3. Nie napełniaj całej wanny.
  4. Ogranicz strumień wody – słuchawki zwiększające ciśnienie zwiększają zużycie wody dwukrotnie.

Komfort i wygoda

Wanna to oczywiście długie i relaksujące kąpiele z książką lub muzyką. Duża część urządzeń pozwala także na hydromasaż. Łatwiej przystosować ją do wymagań osób niepełnosprawnych lub starszych. Prysznic mimo różnych dodatkowych funkcji nigdy nie będzie aż tak wygodną i komfortową opcją, jak wanna.

Jeśli nadal nie wiesz, co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem wybierz kompromis. W sprzedaży dostępne są opcje 2w1, czyli wanna połączona z kabiną prysznicową, dzięki czemu każdy domownik wybierze coś dla siebie.

Do wyboru masz dołączenie parawanu lub gotową wanno-kabinę.

Wybór zależy przede wszystkim od miejsca, którym dysponujesz i Twoich przyzwyczajeń. Ważne, żeby łazienka była funkcjonalna i ładna.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<