Wazony dekoracyjne – ozdoba i praktyczny dodatek

Wazony dekoracyjne – ozdoba i praktyczny dodatek

Wazony dekoracyjne – ozdoba i praktyczny dodatek

przez 17 lipca 2017

Wazony to naczynia wykonane najczęściej ze szkła lub porcelany, które pełnią zarówno rolę dekoracyjną jak i funkcjonalną – służą do przechowywania ciętych kwiatów. Te ozdobne naczynia stanowią nieodłączny element każdego modnie urządzonego mieszkania –  dodają mu stylu i sprawiają, że staje się ono nastrojowe i przytulne.

Polskie modele wazonów artystycznych

Na szczególny podziw zasługują ręcznie wykonywane i malowane wazony, czyli tak zwane handmade. Tego typu naczynia często wykonuje się z gliny lub ceramiki. Są one uważane nie tylko za wspaniałą dekorację, ale także za unikalne dzieło sztuki, co znacznie zwiększa ich wartość i popyt na rynku. Wazony takie możemy znaleźć między innymi na różnego rodzaju wystawach, giełdach, czy podczas innych wydarzeń związanych z designem.

Przykładem ponadczasowych wazonów jest kolekcja MAR.GO. Jest to seria czterech wazonów wykonanych z ręcznie dmuchanego szkła. Kolekcję wyróżniają oryginalne cylindryczne kształty oraz podkreślające formę zdobienia.

Równie interesujące modele możemy znaleźć w kolekcji Malwiny Konopackiej zatytułowanej Jungle 2016. Artystka przedstawia nam wazony OKO z fantazyjnymi, inspirowanymi naturą zdobieniami w kolorze zieleni. Warto wspomnieć, iż zarówno dzieła z serii MAR.GO, jak i kolekcja Malwiny Konopackiej zostały wyróżnione znakiem must have 2016 podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji festiwalu Łódź Design Festival.

Przyjrzyjmy się także wystawie Anny Specylak-Skrzypeckiej, zrealizowanej w ramach projektu Marek Dolnośląskich, na tegorocznym festiwalu Noc z Designem organizowanym we wrocławskim Domarze. Absolwentka Ceramiki i Szkła z Akademii Sztuk Pięknych wykonuje głównie gliniane wazony, a ponadto zajmuje się kalkomanią ceramiczną. Jej dzieła bez wątpienia zasługują na uwagę i podziw.

Na co warto się zdecydować?

Wybierając unikalny wazon jako dekorację naszego mieszkania warto zwrócić uwagę na jego historię; materiał, z którego jest wykonany oraz technikę zdobienia. Pamiętajmy także, by dokonywać zakupu u sprawdzonych producentów i godnych polecenia artystów, bowiem na prawdziwych dziełach sztuki nie warto oszczędzać.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<