Wyspa kuchenna. Tak czy nie?

Wyspa kuchenna. Tak czy nie?

Wyspa kuchenna. Tak czy nie?

przez 21 lutego 2015

Wyspa kuchenna to brzmi dumnie. A co to właściwie jest? Nic innego tylko blat roboczy wraz z szafkami i szufladami, który ustawiony jest poza standardowym ciągiem mebli. Tego typu elementy spotykamy najczęściej w kuchniach o dużych powierzchniach lub otwartych na salon. Nie da się ukryć, że jest to nowoczesne i szalenie efektowne rozwiązanie. Warto zatem bliżej przyjrzeć się plusom i minusom wynikającym z posiadania wyspy kuchennej.

Rodzinne gotowanie

Najczęściej wymienianą zaletą wyspy kuchennej jest właśnie możliwość pracy na otwartej przestrzeni. W standardowej kuchni przygotowując posiłki patrzymy wprost na ścianę.

Istotną zaletą wyspy jest także możliwość sprawnej organizacji pracy nawet kilku osób. Ponadto mogą one dosyć swobodnie komunikować się ze sobą. Wyspa kuchenna idealnie sprawdzi się w przypadku rodzinnego gotowania.

Warto także wspomnieć o zaletach praktycznych. Pamiętajmy, że wyspa to dodatkowy blat roboczy w naszej kuchni. Z kolei szafki oraz szuflady znajdujące się pod blatem generują dodatkowe miejsce na produkty spożywcze, a także różne sprzęty kuchenne.

wyspa kuchenna kuchnia

Funkcjonalność

Co ciekawe wyspa kuchenna może zostać wykorzystana do montażu zlewu bądź płyty kuchennej. Jeśli funkcją wyspy będzie zmywanie, to warto zadbać o umieszczenie zmywarki blisko zlewu. Nie można zapomnieć także o doprowadzeniu przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Jeśli planujemy montaż płyty kuchennej na wyspie, to konieczna okaże się również instalacja okapu bądź pochłaniacza.

Najlepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie wyspy tylko do przygotowania posiłków lub wyposażenie jej jednocześnie w płytę kuchenną oraz zlewozmywak. Rozdzielenie tych dwóch elementów sprawi, że wnętrze naszej kuchni stanie się niepraktyczne.

Wyspa na miarę potrzeb

Wiele wątpliwości wzbudza wybór wielkości wyspy. Wydaje się, że optymalnym wymiarem jest prostokąt 100×200 cm. Na takiej powierzchni będziemy mogli zmieścić zarówno wszystkie funkcje kuchenne (zlewozmywak, płyta kuchenna), a także wygospodarować powierzchnię do przygotowania posiłków.

Ciekawym rozwiązaniem jest zrobienie z wyspy czegoś na wzór stołu kuchennego, przy którym można spożywać np. śniadanie. Innym rozwiązaniem, stosowanym w kuchniach otwartych, jest montaż podwyższenia spełniającego funkcję barku.

Powyższe przykłady doskonale pokazują, że wyspa kuchenna to świetne i bardzo uniwersalne rozwiązanie. Co prawda jej stworzenie wymaga sporej przestrzeni, niemniej jednak, obok ciekawego efektu, uzyskujemy także niebywałą funkcjonalność tego elementu.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<