Kolor w salonie – na jakie barwy warto postawić?

Kolor w salonie – na jakie barwy warto postawić?

Kolor w salonie – na jakie barwy warto postawić?

przez 20 grudnia 2014

Aranżacja wnętrz to między innymi wybór kolorów ścian. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego koloru w konkretnych pomieszczeniach jest bardzo ważny, bo barwy mają ogromny wpływ na to, jak czujemy się spędzając czas w tym pokoju. Od koloru zależne jest nasze samopoczucie, w pewien sposób może wpłynąć on na nasze zachowania. Bardzo istotny jest wybór koloru do salonu, gdyż jest to miejsce, w którym odbywają się zazwyczaj spotkania rodzinne oraz w którym często przyjmujemy gości. Na jakie kolory zatem warto postawić?

Salon – pokój, w którym trzeba czuć się dobrze

Salon musi być więc zaaranżowany tak, by nasze samopoczucie w tym pokoju było jak najlepsze i by towarzyszyło ono również odwiedzającym nas gościom. Im jaśniejsze kolory w salonie, tym lepiej, gdyż udowodniono, że jasne barwy wprawiają nas w pozytywny nastrój i przyczyniają się do powstawania miłej, sympatycznej atmosfery w danym pomieszczeniu. Poza tym jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia, więc świetnie sprawdzą się zwłaszcza w pokojach o niewielkim metrażu. W związku z tym w salonie mile widziane będą między innymi takie barwy, jak biel, beż, wszystkie odcienie barwy żółtej, ale także zieleni i błękitu.

Jasne kolory działają uspokajająco, co również jest istotne, gdyż biorąc pod uwagę fakt, że salon jest miejscem spotkań rodzinnych w większym gronie, to mogą się wówczas wywiązywać rozmowy na różne, niekoniecznie mile widziane tematy. Może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kolory ścian wpływają na nasze zachowanie podczas takich rozmów, a więc mogą nas uspokoić i nieco rozluźnić panujące podczas takich rozmów napięcie emocjonalne. Jasne kolory warto zastosować w salonie również z innego, bardziej praktycznego punktu widzenia, a mianowicie dlatego, że jasne barwy pasują do większości kolorów mebli. Do ciemnych i jasnych mebli pasował będzie kolor biały, żółty czy jasny zielony. Jasne barwy dobrze komponują się także z różnorodnymi dodatkami do salonu – rzeźbami, obrazami czy dywanami.

A co z ciemnymi barwami?

Jednak czy warto całkowicie rezygnować z ciemnych barw? Nie do końca. Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ciemniejszych kolorów do zaakcentowania niektórych miejsc w salonie. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kontrastowej farby na jednej ze ścian – najczęściej jest to ściana na której znajduje się kominek bądź też sofa. Żywy kolor dodatkowo podkreśli charakter wnętrza i „ożywi” jego stylistykę.

salon

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<