Jak zamówić kontener na odpady po remoncie i kiedy trzeba to zrobić?
przez Redakcja 27 października 2021Kontenery na odpady jest niezbędny podczas prowadzenia niemal każdej inwestycji budowlanej lub remontu. Śmieci budowlanych nie można pod żadnym pozorem wyrzucać do śmietników komunalnych – jest to zagrożone wysoką grzywną. Co zatem zrobić z kłopotliwymi odpadami, by pozbyć się ich zgodnie z prawem?
Na jakie odpady potrzebuję kontenera?
Kontener jest niezbędny dla odpadów budowlanych, poremontowych oraz gabarytowych. Niemal zawsze powstają one podczas budów, renowacji, rozbiórek, wyburzeń, czy innych inwestycji. Odpady tworzy zazwyczaj gruz budowlany (rozkruszone fragmenty konstrukcji, posadzek, czy pokryć dachowych) – cegły, pustaki, dachówki, bloczki silikatowe. Warto wiedzieć, że gruz budowlany po oczyszczeniu i rozkruszeniu można ponownie wykorzystać. Między innym dlatego tak ważne jest jego odpowiednie składowanie i utylizacja.
Do kontenera na odpady wyrzucisz także inne śmieci poremontowe, takie jak styropian, elementy instalacji, opakowania, armaturę sanitarną, kable i inne. Także odpady gabarytowe, takie jak stare meble, kabiny prysznicowe, czy nawet zużyty sprzęt. Koniecznie należy poinformować firmę udostępniającą kontener, jakie dokładnie śmieci planujesz w nim umieścić. Cena kontenera zależy przede wszystkim od jego wielkości oraz rodzaju składowanych śmieci.
Jak zamówić kontener na odpady?
Aby zlecić wywóz śmieci poremontowych, wystarczy zadzwonić do lokalnej firmy zajmującej się ich utylizacją. Kontener na odpady w Smolcu można wynająć korzystając z usług firmy Skiprex. Zamówiony pojemnik jest podstawiany zwykle jeszcze tego samego dnia. Przed jego dostarczeniem wystarczy wskazać potrzebną wielkość kontenera, czas, w jakim zostanie zapełniony oraz zadeklarować rodzaj wyrzucanych odpadów. Szczegóły oferty można znaleźć na stronie: http://skiprex.com/. Firma Skiprex działa również w innych miejscowościach na terenie Dolnego Śląska.
Jaki rozmiar kontenera wybrać? Wszystko zależy od skali inwestycji, ale także jej charakteru. Kontenery dostępne są w pojemnościach od 2,5 do nawet 36 m³. Standardowo do średnich remontów, wystarczająca będzie pojemność 7-10 m³. Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar pojemnika będzie odpowiedni w Twoim przypadku, skorzystaj z porady specjalistów w firmie, w której wynajmujesz pojemnik.
Co dzieje się z odpadami po umieszczeniu ich w kontenerze?
Dzięki temu, że odpady budowlane nie zostały wyrzucone do śmietników komunalnych, mogą zostać poddane recyklingowi. Jednocześnie te materiały, które są toksyczne lub potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia zostaną zneutralizowane, a następnie zutylizowane w sposób niestwarzający zagrożenia. Gdy kontener zostanie od Ciebie odebrany, śmieci trafią do sortowni i podzielone na odpowiednie grupy.
Trzeba wiedzieć, że za wyrzucanie śmieci budowlanych do pojemników komunalnych grożą wysokie grzywny, podobnie jak za porzucanie ich na nieprzeznaczonych do tego terenach. W skrajnych wypadkach, gdy odpady stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, sprawca musi liczyć się nawet z karą pozbawienia wolności.
Wynajęcia kontenera jest w praktyce jedyną legalną, bezpieczną dla środowiska drogą do utylizacji śmieci po budowie lub remoncie. Alternatywą mogą być także gminne punkty odbioru odpadów, czyli PSZOKi. Można tu jednak dostarczyć tylko niewielką ilość odpadów, trzeba to także zrobić samodzielnie. Gruz i śmieci gabarytowe są jednak niewygodne w transporcie, dlatego to rozwiązanie okazuje się zwykle niepraktyczne.
W tej chwili brak komentarzy
...Brak komentarzy
Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.