Pomysły na meble do małego salonu

Pomysły na meble do małego salonu

Pomysły na meble do małego salonu

przez 10 września 2015

Małe wnętrza okazują się być sporym wyzwaniem, jeśli chodzi o aranżację. Przede wszystkim największą trudnością jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. Jakie meble wybrać? Co sprawdzi się w małym salonie?

Wysokość mebli

Jeśli masz do zagospodarowania małą przestrzeń wybieraj meble niskie i lekkie – w ten sposób nie zmniejszysz optycznie salonu. Dobrze gdyby wybrane meble były tej samej wysokości. Nie kupuj dużych szaf z przesuwanymi drzwiami. Wybieraj meble małe i praktyczne, które łączą w sobie dwie lub więcej funkcji.

Stolik z komorami do przechowywania drobiazgów lub kanapa z wysuwanymi szufladami. To pozwoli na zaoszczędzenie miejsca i jednocześnie ułatwia przechowywanie rzeczy.

Prostym trickiem na optyczne powiększenie pokoju jest wstawienie lustra lub gra świateł – zwłaszcza podświetlenie konkretnych punktów, np. ozdobnej ramki ze zdjęciem.

Jaki kolor najlepiej wybrać? Proste, jasne i gładkie faktury. Mały salon nie wypada pozytywnie w zestawieniu z ciężkimi zwierzęcymi printami lub jaskrawymi kolorami.

Sofa i co więcej?

Najważniejszym miejscem większości salonów jest kanapa, stolik i telewizor. Ten ostatni warto zawiesić na ścianie lub postawić na wąskim regale RTV. Postaw na sofy modułowe lub dwuosobowe kanapy w stonowanych kolorach. W małym salonie nie sprawdzi się kanapa narożnikowa.

Do tego dobierz szklany mały stolik i krzesełka z cienkimi nóżkami. Masywne fotele i krzesła zajmują zbyt dużo miejsca. Poza tym przy małych powierzchniach lepiej sprawdza się minimalistyczny styl.

Co jeszcze zrobić?

Zdejmij drzwi lub wstaw je w systemie przesuwanym – pamiętaj o estetycznym ukryciu drzwi lub poprowadzeniu ich wzdłuż ściany. Ściana w małym salonie powinna być jasna i gładka, co pozwoli na optycznie powiększenie pomieszczenia. Najlepiej wybierać biel lub pastelowe odcienie.

Czego unikamy przy meblowaniu małego salonu?

  1. Dużych, drewnianych i ciemnych mebli – szafy, komody lub fotele.
  2. Kanapy narożnikowej lub krzykliwych fasonów.
  3. Wysokich mebli i dużej ilości dekoracji.
  4. Ciężkich kotar i zasłon.

Mały salon wcale nie musi wiązać się z rezygnacją z mebli lub przestrzeni. Jednak ma pewne ograniczenia. Lepiej gdy zachowamy w nim porządek, zmniejszymy liczbę ozdobników i postawimy na jasne i gładkie kolory, faktury i materiały.

Co musi znaleźć się w salonie:

  • Sofa
  • Szafka RTV
  • Stoliczek lub stolik
  • Krzesła lub fotele

Wieszaj szafki i półki

Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie miejsca jest powieszenie kilku półek i szafek – w takich przypadkach najlepiej sprawdzą się otwarte zabudowania. Ustaw tam książki, drobiazgi i kwiaty. W ten sposób zadbasz także o wygląd wnętrza.

Przy urządzaniu małego salonu warto przede wszystkim postawić na meble funkcjonalne i składane, ponieważ zajmują one mało miejsca, a nawet możesz je składać.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<