Chłodne barwy w domu. Gdzie warto je stosować?

Chłodne barwy w domu. Gdzie warto je stosować?

Chłodne barwy w domu. Gdzie warto je stosować?

przez 18 grudnia 2014

Wiele mówi się o cieple domowego ogniska. Zapewne wszyscy chcemy, aby nasz dom czy mieszkanie miało przyjemny charakter, który pozwoli wszystkim domownikom czuć się w nim bezpiecznie. Z drugiej strony, obok barw ciepłych, w aranżacji wnętrz występują także chłodne kolory. Może zatem warto zastanowić się nad miejscami, w których należy je stosować?

Chłodne barwy czyli…

Zanim jeszcze zaczniemy ingerować w aranżację wnętrza salonu, sypialni czy kuchni trzeba najpierw zastanowić się nad tym, jakie kolory możemy określić mianem chłodnych. Do takich z pewnością zaliczymy odcienie zieleni, niebieskiego oraz fioletu. Teraz pojawia się pytanie w jakich miejscach oraz w jakiej formie możemy zastosować taką kolorystykę?

Zimne ściany czy dodatki?

Chłodne barwy mają jedną, bardzo istotną cechę. Otóż zastosowanie ich na ścianach powoduje optyczne powiększenie pomieszczenia. To pozwala nam w dużym stopniu określić, w jakich pomieszczeniach wprowadzimy tego typu barwy. Z pewnością nie będzie to salon, ponieważ jest on największym pomieszczeniem w naszym domu. Pozostaje nam zatem kuchnia, łazienka oraz przedpokój. Stosując chłodne barwy musimy jednak zadbać o ich złamanie cieplejszą kolorystyką. Chcemy przecież, aby nasza łazienka oraz kuchnia również prezentowały się przytulnie. Dlatego też stosując płytki na podłogę w chłodnej kolorystyce należy skontrastować ją np. bieżnikami w jasnych kolorach. Analogicznie będzie w przypadku koloru ścian. Chłodne ściany powinny być złamane meblami kuchennymi w cieplejszych kolorach. W ten sposób uzyskamy względną harmonię w pomieszczeniu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwrócić role, i w pomieszczeniu o ciepłej aranżacji dodać kilka elementów w chłodnych barwach. Z pewnością nie zmienią one charakteru naszego salonu czy sypialni, a z drugiej strony wprowadzą pewne zróżnicowanie. Zastosowanie dodatków trzeba jednak poważnie przemyśleć. W niektórych przypadkach mogą one bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Aranżacja mieszkania nie jest prostym zadaniem. Nie powinniśmy się jednak bać eksperymentów, nawet jeżeli chodzi o chłodne barwy. Mogą one pomóc w optycznym powiększeniu pewnych pomieszczeń, a także przybrać formę szalenie efektownych i gustownych dodatków.

detal łóżko niebieskie

szare wnętrze

 biel i drewno

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<