Jak urządzić poddasze pełne światła dziennego?

Jak urządzić poddasze pełne światła dziennego?

Jak urządzić poddasze pełne światła dziennego?

przez 16 stycznia 2015

Poddasze to bardzo specyficzna część naszego domu. Z jednej strony cieszymy się, że mamy dodatkową powierzchnię do zagospodarowania. Z drugiej strony martwimy się w jaki sposób urządzić to pomieszczenia. Aranżacja poddasza z pewnością nie jest prostym zadaniem. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy spróbować!

Okno na poddaszu

Podstawowym mankamentem powierzchni znajdującej się na poddaszu jest oczywiście słaby dostęp światła. Dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o montaż odpowiedniej ilości okien. Co więcej, bardzo istotne są także wymiary tych elementów. Wielkość oraz rodzaj okna muszą być dopasowane do kąta nachylenia dachu. Zasada jest prosta – im mniejsze nachylenie, tym wyższe może być okno. Przyjmuje się, że odległość dolnej krawędzi od ziemi powinna wynosić 90-110 cm. W przypadku górnej krawędzi będzie to odległość 185-205 cm nad podłogą. Dzięki temu zapewnimy odpowiedni dopływ światła do całego pomieszczenia. Warto pamiętać, że nawet najlepsze sztuczne oświetlenie nie jest w stanie zastąpić promieni słonecznych.

Wybierając okna powinniśmy również zwrócić uwagę na odpowiednią szczelność oraz sposób otwierania. Elementy te muszą być wszakże funkcjonalne. Dodatkowo okna warto wyposażyć w specjalne markizy, które ograniczą dostęp promieni słonecznych w lecie. Dzięki temu na poddaszu nie będzie tak gorąco.

Wystrój wnętrza

Oprócz dostępu odpowiedniej ilości światła warto także zadbać o wystrój samego wnętrza. Jak łatwo się domyślić, na poddaszu powinny dominować przede wszystkim jasne kolory. Niekoniecznie musi to być biel. Z pewnością w tym przypadku sprawdzi się naturalne drewno sosnowe lub bukowe. Solidne, wytrzymałe, a do tego posiadające ciekawy rysunek i jasną barwę. Aranżując wnętrze warto postawić na brązy, beże oraz biel.

Warto dodać, że jasne poddasze to również optycznie większa przestrzeń. Ciemne kolory przytłaczają i znacznie zmniejszają optycznie pomieszczenie. Dostęp naturalnego światła oraz jasny wystrój sprawią, że poddasze może także pełnić funkcję ogromnego salonu.

Nie bójmy się aranżacji poddasza. Pamiętajmy, że jest to pomieszczenie, dzięki któremu uzyskamy dodatkową przestrzeń w naszym domu. Ciekawych i praktycznych sposobów jego aranżacji jest tak dużo, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

dach  salon

gabinet jasne poddasze

sypialnia na poddaszu wejście na poddasze

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<