Zasady projektowania kuchni

Zasady projektowania kuchni

Zasady projektowania kuchni

przez 7 lutego 2015

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w naszym domu. Często właśnie tutaj, przy wspólnych posiłkach, spotykają się wszyscy domownicy. Aranżując wnętrze tego pomieszczenia warto zadbać, aby było ono nie tylko efektowne, ale także funkcjonalne.

Meble w pierwszej kolejności

Istotną kwestią projektu kuchni jest wybór odpowiednich mebli. Co ciekawe powinniśmy rozpocząć nasze poszukiwania jeszcze w fazie budowy domu. Dlaczego? Pamiętajmy, że z ustawieniem tych elementów wiąże się także konieczność instalacji ujść wodociągowych, gniazdek elektrycznych czy doprowadzenia wody. Wszystkie te składowe muszą być ze sobą skorelowane. W przypadku, kiedy chcemy wyposażyć naszą kuchnię w wyspę, powinniśmy zadbać o dodatkowe źródło światła, które dostatecznie ją oświetli.

Zakup sprzętu AGD

Kupno kuchenki czy lodówki z pewnością powinniśmy odłożyć do momentu, w którym nasz projekt kuchni będzie w 100% gotowy. Jeżeli zaplanujemy wszystkie rozwiązania, które mają znaleźć się w kuchni, wtedy możemy zabrać się za wybór sprzętu AGD.

Kuchnia dopasowana do potrzeb

Projektując kuchnię musimy wziąć pod uwagę wszelkie upodobania i zwyczaje domowników. Jeżeli w kuchni spędzamy niewiele czasu, a nasze eksperymenty kulinarne ograniczają się do prostych potraw, to nie warto projektować dużej kuchni. Wystarczy nam wersja minimalistyczna. W sytuacji, kiedy pomieszczenie to jest miejscem wspólnych spotkań całej rodziny, podczas których oddajemy się sztuce kulinarnej, to warto zadbać o bardziej pokaźną powierzchnię użytkową. W tym przypadku potrzebna nam będzie większa liczba szafek i blatów roboczych.

kuchnia projekt projekt kuchni

Stawiamy na jakość

Pod względem wyposażenia kuchnia często bywa traktowana po macoszemu. Tymczasem pomieszczenie to jest dosyć intensywnie eksploatowane. Dlatego warto zadbać o wysoką jakość poszczególnych elementów wyposażenia. Z punktu widzenia aranżacji wnętrz dużo łatwiej jest wymienić wyposażenie salonu niż kuchni. Dlatego też projekt kuchni powinien być tworzony z myślą o zachowaniu, w niezmienionym stanie, przez wiele lat.

Sprawdź, jak wyglądają aranżacje kuchni w stylu nowoczesnym.

Zasada trójkąta

Projektując kuchnię warto wspomóc się tzw. zasadą trójkąta. Na czym ona polega? Otóż sprzęty (lodówka, zlew, kuchenka), z których korzystamy najczęściej, powinny być rozmieszczone na planie trójkąta. A dokładnie mają stanowić jego wierzchołki. Co więcej odległości pomiędzy tymi sprzętami nie powinny być zbyt małe. Odległość w przedziale 120-210 cm pozwoli nam na swobodne poruszanie się, a jednocześnie nie będzie zmuszać do pokonywania zbyt dużych odległości. Istotne jest także, aby przez „rozrysowany” trójkąt nie przebiegały żadne ciągi komunikacyjne. Zmniejszy to ryzyko ewentualnych wypadków podczas wykonywania prac kuchennych.

Każdy z nas powinien urządzić kuchnię wedle własnego gustu. Warto jednak wspomóc się omówionymi wyżej zasadami projektowania tego pomieszczenia. Dzięki temu uzyskamy efekt w postaci gustownej, ładnej, ale i funkcjonalnej kuchni.

szafka kuchenna jasna kuchnia

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<