Płytki w łazience – gdzie i jak je układać?

Płytki w łazience – gdzie i jak je układać?

Płytki w łazience – gdzie i jak je układać?

przez 24 listopada 2017

Urządzając łazienkę należy przemyśleć kilka bardzo istotnych kwestii. Szczególne znaczenie ma tu wybór odpowiednich płytek, a także sposób ich ułożenia. Wysokość do jakiej zastosujemy płytki w łazience zależy od naszych indywidualnych preferencji. Nie trzeba ich również układać na wszystkich ścianach, można tylko w newralgicznych miejscach.

W jakich miejscach płytki są niezbędne?

Płytki należy układać wszędzie tam, gdzie powierzchnia narażona jest na zachlapania oraz zalania wodą. Jeżeli w łazience nie ma kabiny prysznicowej, wysokość płytek może wyznaczać umywalka. Punktem odniesienia do wyznaczenia poziomu glazury w łazience może też być wysokość drzwi do łazienki czy inny element architektury, podciąg pod sufitem, nisze okna. Glazurę należy zastosować także nad wanną, a pozostałe części ścian można wykończyć w inny sposób. Powyżej płytek można przykleić wodoodporną płytę lub nałożyć tynk gipsowy. Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem https://www.centrumaranzacji.pl/plytki-na-sciane-w-lazience-do-jakiej-wysokosci/, gdzie omówiono wybór odpowiedniej wysokości ułożenia płytek, a także dobór odpowiedniego koloru ścian w łazience.

Jak kłaść płytki w łazience?

Wybór płytek łazienkowych i sposobu ich ułożenia to bardzo ważna decyzja, której nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę. Układanie płytek powinniśmy zawsze zaczynać od miejsca najbardziej eksponowanego. Jeśli jest to narożnik pomieszczenia, to zarówno na podłodze, jak i na ścianach płytki powinny być w miarę możliwości całe lub równo przycięte, a styki starannie wykończone. Wymagajmy od glazurnika dokładności i staranności, szczególnie przy szlifowaniu kantów na narożach i nieprzypadkowym rozmieszczaniu docinanych końcówek płytek. Zwróćmy uwagę na odstępy między płytkami: powinny być równe, raczej małe i starannie wypełnienie spoiną. Ze względu na to, iż nieustannie poddawana bezpośredniemu działaniu wody, pary i wysokiemu stężeniu wilgoci, a to powoduje, że łatwo rozwijają się w niej mikroorganizmy.  Z tego powodu w łazienkach powinno się wykonywać spoiny o zmniejszonej nasiąkliwości i takie, które mają właściwości ograniczające rozwój zarodników pleśni i grzybów.

W tej chwili brak komentarzy

...

Brak komentarzy

Badź pierwszą osobą, która doda komentarz.

<